K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zrozumieć autyzm i pomóc

0

Słupska Fundacja Progredi przygotowuje się do dwóch przedsięwzięć ważnych nie tylko dla niej. Najpierw w dniu 31 marca organizowany jest Dzień Świadomości Autyzmu, a następnie – w dniach 1-2 kwietnia, Ogólnopolska Konferencja „Autyzm – Krok Naprzód”.

– Na tę konferencję serdecznie zapraszamy tych wszystkich, którym tematy autyzmu, spektrum autyzmu są bliskie – mówi Katarzyna Ożarek, prezes Fundacji Progredi w Słupsku. – Szczególnie gorąco zapraszamy rodziców, ale również terapeutów, nauczycieli i wszystkie osoby, które na co dzień pracują z osobami w spektrum autyzmu. Wydarzenie odbędzie się w Słupskim Inkubatorze Technologicznym.

Do Słupska zostali zaproszeni naukowcy, lekarze i osoby w spektrum autyzmu, które zechcą opowiedzieć, jak się żyje w spektrum autyzmu, jak się widzi świat i do jakiego stopnia jest to inaczej. Powiedzą też, jak bardzo chcą być akceptowani.

– To jest misja tych dwóch dni, ale chcemy ja realizować każdym naszym projektem, czyli włączanie takich osób do naszego życia – podkreśliła Katarzyna Ożarek.

Konferencja jest dwudniowa. Pierwszy dzień poświęcony będzie dorastaniu w spektrum autyzmu i dorosłości w spektrum autyzmu. Drugi dzień poświęcony będzie dzieciom, czyli jak te zaburzenia neurorozwojowe identyfikować i jak pracować z dziećmi, by one miały szansę być w życiu samodzielne i funkcjonować w społeczeństwie. Udział w konferencji kosztuje symboliczne 10 zł, a zapisać się na nią można poprzez stronę www.fundacjaprogredi.pl.

Przeddzień konferencji w hali Gryfia od godziny 11 odbywać się będzie Dzień Świadomości Autyzmu. Ta impreza adresowana jest do najmłodszych. Organizatorzy zapraszają szkoły, przedszkola z miasta i powiatu słupskiego.

– Głównym celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu – zaznacza Natalia Prawdzik z Fundacji Progredi. – Chcemy, żeby osoby w spektrum poczuły się wyjątkowe, że się o nich mówi, że są ważne. Dostajemy sygnały od rodziców z dziećmi w spektrum autyzmu, że świadomość tego tematu jest dość mała. Będziemy o tym mówić, a żeby to uatrakcyjnić i rozpropagować, będziemy chcieli ułożyć największe serce dla autyzmu z plastikowych nakrętek i pobić rekord Polski. Serce musi mieć minimum 10 metrów szerokości i 15 metrów długości. Zbieramy nakrętki do tego serca. Mamy już ponad 800 kilogramów, ale musimy je sortować, bo projekt tego serca ma określona kolorystykę.

W zbiórce nakrętek i ich sortowaniu pomagają szkoły podstawowe ze Słupska. Mieszkańcy miasta i zainteresowani tematem, którzy chcieliby wspomóc organizatorów tego przedsięwzięcia mogą wrzucać plastikowe nakrętki do serc ustawionych przed szkołami podstawowymi nr 6 przy ulicy Starzyńskiego oraz nr 2 przy ulicy Henryka Pobożnego. (rkh)

Fot. Ryszard Hetnarowicz

Skomentuj