K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Łajba kończy kolejny rejs

0

W najbliższy piątek (17 marca) w Teatrze Rondo odbędą się XXVI Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2023” i XXIV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Łajba”. Festiwal miał swoją inaugurację w 1995 roku.

Festiwal Piosenki Marynistycznej narodził się w Szkole Podstawowej nr 9 w Słupsku z inicjatywy ówczesnego nauczyciela muzyki Krzysztofa Plebanka. Początkowo miał on charakter międzyszkolny, ale z biegiem lat rozrósł się do imprezy obejmującej niemal całe Pomorze. Od ponad dwudziestu lat festiwalowi towarzyszy także konkurs dziennikarski „Laur Słupskich Kotwic”. Tak w festiwalu jaki i w konkursach biorą udział dzieci ze szkół podstawowych. Tradycyjnie też jury przyznaje nagrody festiwalowe w trzech kategoriach – solistów z klas 1-3, solistów z klas 4-8 i zespołów. W konkursie plastycznym także są trzy kategorie, które uwzględnia jury w swoich ocenach. To młodzi maryniści z klas 1-1. 2-4 oraz 5-8. Do tradycji też przeszły koncerty szantowe, w których biorą udział znani wykonawcy tych piosenek.

W tym roku wpłynęło do organizatorów 240 zgłoszeń. W festiwalu piosenki chce rywalizować 109 solistów i zespołów muzycznych, natomiast w szranki konkursowe wpisało się 131 autorów prac plastycznych. Laureatów obu rywalizacji poznamy 17 marca w Ośrodku Teatralnym Rondo w Słupsku. Współorganizatorem XXVI Festiwalu Piosenki Marynistycznej „Łajba” jest Słupski Ośrodek Kultury. (rkh)

Fot. Ryszard Hetnarowicz

Skomentuj