K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Najpiękniejsze elewacje w mieście

0

Metamorfozy to projekt, który zdążył wpisać się już w kalendarz miasta. Jego celem jest m.in. aktywizacja właścicieli budynków wielorodzinnych, wspólnot czy np. spółdzielni mieszkaniowych do podejmowania działań na rzecz poprawy estetyki i efektywności energetycznej ich nieruchomości.
.
Zgodnie z regulaminem w tegorocznej czwartej edycji tego konkursu mogą startować kandydaci, którzy w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku przeprowadzili modernizację obiektu mieszkalnego lub remont elewacji.
.
– Co się kryje pod pojęciem „najładniejsze” elewacje, bo nie zawsze jest to kwestia koloru czy tego, że nam się subiektywnie podoba dana elewacja – mówi wiceprezydent miasta Marta Makuch. – Są to różnorodne kryteria i na podstawie poprzednich trzech edycji mogę powiedzieć, że w sposób szczególny były doceniane wszystkie te remonty wykonane przez wspólnoty czy też spółdzielnie mieszkaniowe, które dbają o detale, o odtwarzanie elementów historycznych, a nie tylko służą temu, żeby np. ocieplić budynek, choć to oczywiście też jest bardzo, bardzo ważne. Generalnie chcemy nagradzać wszystkich tych, którzy na swoje barki biorą najczęściej spory ciężar finansowy, który ma służyć nie tylko temu, żeby kamienica była ciepła, ale również by była piękna. Mamy jeszcze trochę zabytkowych kamienic, choć przypominam, że również nagradzamy budynki, bloki, które zabytkowe nie są. Nie chodzi więc tylko o te kamienice, o których mówimy, że są dobrze urodzone, które same w sobie mają mnóstwo detali i zachwycają swoim pięknem architektonicznym. Bardzo doceniamy też to, czy np. wspólnota zrobiła też te rzeczy, których nie widać gołym okiem, czy zadbała o detale w klatce schodowej, odtworzyła oryginalne przeszklenia czy drzwi. Zachęcamy wszystkie wspólnoty mieszkaniowe, które do tej pory nie były nagrodzone, wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe, które wykonały, zakończyły remont w 2022 roku.
.
Do konkursu nie kwalifikują się te kamienice, które za odnowienie elewacji już dostały nagrody, lub też kamienice, które w stu procentach pozostają w zasobach miejskich. Zgłoszenia należy składać od w terminie 20 marca do 20 maja, natomiast rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na 30 czerwca 2023 roku.
.
Do tej pory w trzech edycjach Metamorfoz Roku pierwsze miejsca przyznane zostały kamienicom znajdujących się przy ulicach Wileńskiej 26, Jaracza 20 i Małachowskiego 29. Nagrodami w konkursie za zajęcie I miejsca są tablica pamiątkowa, umieszczana na elewacji budynku, oraz kwota 5 tysięcy złotych z przeznaczeniem na fundusz remontowy. Za miejsce II podmioty otrzymują 3 tysięcy złotych, a za III – 2 tysięcy złotych. Dodatkowo trzem dodatkowym właścicielom nieruchomości przyznawane są wyróżnienia w postaci 500 złotych.
.
– Realnie każda wspólnota może potem zadecydować, co za te pieniądze kupi albo co wykona, albo do jakiej większej inwestycji dorzuci. Zachęcamy do udziału wszystkich administratorów – mówi wiceprezydent miasta. – Formularz zgłoszeniowy jest bardzo prosty.
.
Rys historyczny
.
I edycja konkursu odbyła się w 2019 roku. Zgłosiło się wtedy 8 wspólnot mieszkaniowych oraz 3 spółdzielnie mieszkaniowe, które łącznie zgłosiły 13 budynków. Zwycięzcą pierwszej edycji konkursu została Wspólnota Mieszkaniowa Wileńska 26. Wyróżnione zostały także: WM Reymonta 2, WM Małachowskiego 33-34, WM Długa 17, WM Mickiewicza 36-37. Nagrodami były tablice pamiątkowe oraz sześciostanowiskowe stojaki rowerowe.
.
II edycja konkursu odbyła się w roku 2020 i zgłosiło się do niej 7 wspólnot mieszkaniowych. Zwycięzcą została Wspólnota Mieszkaniowa Jaracza 20. Drugie miejsce zajęła Wspólnota Mieszkaniowa Długa 21-22. Wyróżnione zostały także trzy wspólnoty mieszkaniowe: Jaracza 14, Długa 40, Długa 18. Przyznano nagrody pieniężne oraz tablice pamiątkowe. Wyróżnionym wspólnotom podarowano kwiaty i zioła w doniczkach.
.
III edycja konkursu miała miejsce w 2022 roku. Wówczas zgłosiło się 9 wspólnot mieszkaniowych. Zwycięzcą została WM Małachowskiego 29. Drugie miejsce zajęła WM Staszica 13a, trzecie natomiast WM Niemcewicza 8-8A. Wyróżnione zostały trzy wspólnoty mieszkaniowe: Żeromskiego 2, Niemcewicza 13, Niemcewicza 7. Laureatów nagrodzono nagrodami pieniężnymi, a wspólnota, która zajęła I miejsce w konkursie, dodatkowo otrzymała tablicę pamiątkową. (jwb)

Skomentuj