K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Muzyka Mozarta w kościele Mariackim

0

Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara zaprasza mieszkańców Słupska i regionu na niezwykły koncert wpisujący się w okres wielkopostny i oddający pokutny charakter tego czasu. W piątek, 24 marca, usłyszeć będzie można Requiem d-moll KV 626 powstałe w 1791 roku, które jest jednym z największych utworów sakralnych Wolfganga Amadeusza Mozarta, a zarazem jego ostatnią, niedokończoną kompozycją.
.
Z noty organizatora: Mozart kiedy komponował Requiem, był już bardzo chory. Kompozytor nie zdołał ukończyć dzieła, choć zaprzątało go do ostatnich chwil życia – jeszcze 4 grudnia pracował nad wątkami Lacrimosa dies illa. Prowadził wyścig z czasem, uważając, że pisze requiem na własną śmierć. Z takim przekonaniem artysta zmarł.
.
Mozart jest autorem w całości partii wokalnych i instrumentalnych z Introitus Requiem aeternam, wokalnych z Kyrie (instrumentalne uzupełnione na podstawie szkiców Mozarta przez Süssmayra), wokalnych Dies Irae, Tuba Mirum, Rex tremendae, Recordare, Confuntatis (instrumentalne uzupełnione według szkiców Mozarta przez Eyblera). Partie wokalne i instrumentalne Lacrimosa i Amen według szkiców wykończył Süssmayr. Mozart ukończył także partie wokalne Domine Jesu i Hostias, zaś niepełna instrumentacja wykończona została przez Süssmayra. On też samodzielnie skomponował Sanctus, Benedictus, Agnus Dei oraz Lux aeterna (na wzór Introitus i Kyrie Mozarta). Rękopis mozartowski, ostatnie nuty postawione jego ręką, przypadają na 8 takt partii wokalnych Lacrimosa.
.
Ten niezwykły koncert odbędzie się w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Słupsku już 24 marca 2023 roku o godzinie 19:15. Bilety dostępne są w kasie filharmonii, przy czym obowiązują zniżki. (opr. jwb)

Skomentuj