K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Projekt finansowania in vitro trafił do Sejmu

0

W dzisiejszej konferencji prasowej w biurze posła PO Zbigniewa Konwińskiego uczestniczyła również przewodnicząca Rady Miejskiej w Słupsku Beata Chrzanowska. Tematem spotkania była między innymi akcja zbierania podpisów pod projektem finansowania przez państwo zapłodnienia in vitro.

– Zakończyliśmy wielkim sukcesem akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem dotyczącym finansowania przez państwo metody in vitro – informuje Beata Chrzanowska. – Przypomnę, że na dziś nie jest to metoda, która jest finansowana z budżetu państwa. A szkoda, bo jest to metoda, dzięki której w sytuacji finansowania jej przez państwo urodziło się ponad 20 tysięcy dzieci. To były czasy, kiedy rządziła Platforma Obywatelska. Teraz apelujemy do ustawodawcy, aby uwzględnił projekt obywatelski i podjął się finansowania z budżetu państwa leczenia bezpłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Trudno było zbierać podpisy ze względu na porę roku, ale entuzjazm podpisujących i zbierających podpisy był bardzo duży. Na terenie województwa pomorskiego zebraliśmy blisko 33 tysiące podpisów. W samym słupsku i okolicach było to prawie 3 tysiące podpisów. To były osoby, które wiedzą, jak ważna jest ta metoda i wszystkim należą się podziękowania. Pozostaje nam teraz czekać na prace Sejmu, który najprawdopodobniej jeszcze w tym półroczu zajmie się sprawą.

– To jest także nasze zobowiązanie – dodaje poseł Zbigniew Konwiński. – Jeżeli nie uda nam się w tej kadencji tego skutecznie przeprowadzić przez Sejm, jeżeli nie uda się zbudować wokół tego programu większości, to finansowanie tej metody przez państwo zostanie przywrócone w następnej kadencji, po korzystnym dla nas – mam nadzieję – wyniku wyborów.

Przypomnijmy, że inicjatorzy akcji proponują, aby budżet państwa przeznaczał na cel 500 tysięcy złotych rocznie. Poseł Konwiński nie wyklucza jednak, że w przyszłości ten limit może zostać zniesiony, a skorzystać z leczenia bezpłodności metodą in vitro będą mogli wszyscy chętni. (rkh)

Skomentuj