K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

W stronę mieszkań i przedsiębiorców

0

Podczas wczorajszej konferencji prasowej posła Zbigniewa Konwińskiego zaprezentowane zostały niektóre elementy programu Platformy Obywatelskiej. Dotyczyły one polityki mieszkaniowej i przedsiębiorczości.

Poseł Zbigniew Konwiński przypomniał, że w czasie rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego około 250 tysięcy rodzin skorzystało z dopłaty państwa i stało się właścicielami mieszkań. Funkcjonowały wtedy programy „Mieszkanie dla młodych” i „Rodzina na swoim”. Prawo i Sprawiedliwość z tych programów zrezygnowało i wprowadziło program „Mieszkanie +”, czyli mieszkanie na wynajem. Według posła tych mieszkań powstało bardzo mało, bo – według różnych szacunków – od kilku do najwyżej kilkunastu tysięcy.

– Ci, którzy już te mieszkania mają borykają się z wieloma problemami – mówi poseł Zbigniew Konwiński. – Przedwczoraj było posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury poświęcone temu tematowi. W tych mieszkaniach często są wysokie czynsze, odbiegające poziomem od czynszów rynkowych. Nie są to mieszkania na własność, a przecież jeżeli koś wynajmuje mieszkanie, to zazwyczaj jest ono umeblowane, a tu wchodzi między puste ściany. PiS zafundował polskim rodzinom program, w wyniku którego za wynajęte mieszkanie płaci więcej niż na rynku, a perspektywa, że rodzina stanie się właścicielem tego mieszkania jest bardzo odległa i bardzo niepewna. Dlatego my, korzystając z wcześniej wspomnianych naszych programów, zaproponowaliśmy program mieszkania dla osób do 45 roku życia. Sprowadzałby się on do tego, że nabywcy spłacaliby od początku do końca kapitał. To wiązałoby się z kosztami dla państwa, ale uważamy, że trzeba dać ludziom szansę, bo wracamy trochę do czasów z lat siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych ubiegłego wieku, w których mieszkanie było niemal nierealną perspektywą. Wróciliśmy z wielu względów, bo przez wysoką inflację czy wysokie stopy procentowe, a z drugiej strony, młodzi ludzie często nie mają zdolności kredytowej lub są dla banków niewiarygodni. Chcemy zrobić tak, bu to mieszkanie stało się realną perspektywa dla młodych ludzi.

Kolejną sprawą prezentowaną przez posła Konwińskiego jako element programu Platformy Obywatelskiej, były kwestie przedsiębiorczości. Poseł przypomniał, że wprowadzenie przez PiS programu „Polski Ład” uderzyły w przedsiębiorców. Zwłaszcza składką zdrowotną. Do tego doszły bardzo wysokie ceny energii, gazu, paliw. Wiele firm znika z rynku, a zwłaszcza lokale gastronomiczne. Wśród nich są firmy rodzinne, które niekiedy od lat dawały miejsce pracy sobie i innym, uczciwie płaciło podatki.

– Proponujemy szereg rozwiązań przyjaznych przedsiębiorcom, ale też odpowiedzialnych, które nie wywrócą finansów państwa – informuje poseł. – Podatki PIT i VAT powinny być odprowadzane tylko od zapłaconych faktur, a nie tak jak teraz, czyli od wystawionych faktur, za które pieniądze jeszcze nie wpłynęły. Chcemy też przenieść obowiązek wypłaty zasiłku chorobowego na ZUS od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego mikroprzedsiębiorcy. Często jest tak, że w firmie zatrudniającej kilka osób, gdy jedna idzie na zwolnienie, rentowność spada niemal do zera i przedsiębiorca musi do interesu dopłacać. Chcemy też odejść od anomalii w płaceniu składki zdrowotnej. Dzisiaj przedsiębiorca, który sprzeda samochód, musi od tej transakcji odprowadzić składkę zdrowotną. To jest kuriozalne. Z naszych spotkań w kraju właściwie płynie jedna refleksja. Przedsiębiorcy czują się dzisiaj nie jak ci, którzy siebie utrzymują, dają pracę innym, płacą podatki, lecz jak przeciwnik, wróg państwa.

Poseł Konwiński podkreślił też, że większość przedsiębiorców chce prowadzić swoje biznesy. Wolę tę wykazali chociażby wtedy, gdy przyszło im walczyć z problemami związanymi z pandemią. Dodał też, że jeżeli zacznie ubywać przedsiębiorców, to trudno będzie mówić o wzroście gospodarczym. (rkh)

Skomentuj