K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Słupsk przyjazny kobietom

0

Wśród siedemnastu polskich miast, którym przyznano statuetkę „Samorząd przyjazny kobietom” znalazł się także Słupsk. Wyróżnienie to przyznawała Gazeta Wyborcza wspólnie z Strajkiem Kobiet i Europejskim Centrum Kultury.

– Podstawą była analiza oferty samorządów kierowanej do kobiet, do mieszkanek – mówi Marta Makuch, wiceprezydent Słupska. – Ocenienie podlegały dostępność do żłobków i przedszkoli, do profilaktyki zdrowotnej oraz programów dedykowanych kobietom i dziewczynkom. Wiele naszych programów jest innowacyjnych. Z radością mówiliśmy o tym, że program in vitro jest u nas uchwalony na kolejne pięć lat. Byliśmy jednym z pierwszych samorządów, który to wprowadził. Podobnie jak ze szczepieniami dziewczynek HPV. Sama byłam zdziwione, ze my je realizujemy od kilkunastu lat, gdy w niektórych samorządach dopiero to szczepienie jest wprowadzane. Staramy się, aby to wsparcie dla kobiet w różnym wieku było jak najbardziej przyjazne, ale na pewno nie zapominamy też o mężczyznach.

Wiceprezydent podkreśliła, że te programy i starania są w dużej mierze dziełem kobiet, które w słupskim ratuszu na pewno są widoczne nie tylko na kierowniczych stanowiskach. (rkh)

Skomentuj