K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Spotkanie w Cepelinie i… Słupska Siłaczka

0

Wczoraj (23 marca) w słupskiej kluboksięgarni Cepelin w ramach cyklu „Przy kawie nie tylko o prawie” odbyło się spotkanie z Martą Lempart, prawniczką i aktywistką społeczną. Inauguracja tegorocznego cyklu spotkań była też okazją do uhonorowania jednej z słupszczanek tytułem i statuetką Słupskiej Siłaczki.

Spotkanie z Martą Lempart tym razem było dalekie od poruszania jej działalności, z której dała się w ostatnich latach poznać całej Polsce. Nie obyło się wprawdzie bez nawiązania do Strajku Kobiet, ale w kontekście jej osobistych przeżyć związanych z szeroko pojętą aktywnością społeczną. Bohaterka spotkania, mówiąc o swoim życiu prywatnym, nawiązała do swojej wcześniejszej pracy w ministerstwie, zniechęceniu do bycia urzędnikiem, potrzebie walki w szeregach organizacji pozarządowych o ludzi stygmatyzowanych i słabszych. Poświęcenie się tej działalności i prowadzenie fundacji zmusiło ją do zamknięcia swojej firmy. Było też o rodzinie, ze szczególnym podkreśleniem roli matki, a wcześniej babki. Nie zabrakło zakulisowych ciekawostek z wielkiej polityki i zdecydowanych ocen niektórych polityków.

W przerwie przed przystąpieniem do odpowiedzi na pytania zadawane przez uczestników spotkanie odbyła się niecodzienna uroczystość. W imieniu Słupskiej Rady Kobiet i Stowarzyszenia Kobiecy Słupsk Danuta Wawrowska odczytała laudację na cześć laureatki tytułu Słupska Siłaczka 2022. Przyznawanie tego tytułu zostało wznowione po okresie pandemii. Wcześniej statuetką i tytułem Słupskiej Siłaczki uhonorowane zostały tak znane słupszczanki, jak nieżyjąca już animatorka kultury filmowej Grażyna Bożek-Szczepłocka, działaczka społeczna Renata Wismont czy przedsiębiorca Anna Ćwigoń. Kapituła kobieca tytuł Słupskiej Siłaczki za rok 2022 postanowiła przyznać Joannie Hetnarowicz-Sikorze, sędzi Sądu Rejonowego w Słupsku, prezesowi słupskiego oddziału Iustitii, działaczce społecznej i wolontariuszce w akcjach pomocowych. Laureatka nie kryła wzruszenia i zaskoczenia, ponieważ do końca nie wiedziała o przyznanym jej wyróżnieniu.

Po tej ceremonii kontynuowano spotkanie z Martą Lempart, która tym razem odpowiadała na pytania nurtujące uczestników spotkania. (red)

Skomentuj