K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Potyczki językowe podstawówek

0

W miniony czwartek w Zespole Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Słupsku odbyły się I Międzyszkolne Potyczki Językowe. Uczniowie walczyli o tytuł Mistrza Ortografii, uczestniczyli w konkursach Wiedzy o Kulturze Wielkiej Brytanii i USA oraz Językowo-Plastycznym z Języka Niemieckiego.

Nauczyciele Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Słupsku podjęli próbę reaktywowania w mieście konkursu ortograficznego. Przestał on być organizowany wraz z likwidacją gimnazjów. W tegorocznych trzech konkursach potyczek udział wzięło 48 uczniów ze szkół miejskich i regionu.

– Bardzo byśmy chciały, żeby do miasta powróciła ta tradycja dbałości o ortografię – mówi Małgorzata Grulkowska, polonistka w STO, przewodnicząca jury konkursu ortograficznego. – Byłyśmy zaniepokojone trudnością dyktanda, ale świadomie takie wybrałyśmy. Byli uczniowie z różnych szkół, więc dyktando musiało mieć swój poziom. Dzieci poradziły sobie super. Są oczywiście prace słabsze, ale są takie, że z zachwytem możemy powiedzieć: z ortografią nie jest wcale tak źle.

Po sprawdzeniu dyktand i podliczeniu punktów tytuł Mistrza Ortografii przypadł uczniowi szkoły z Siemianic. Flavio Postiglione. Drugie miejsce zdobył Tomasz Szynszecki z Jezierzyc, a na miejscu trzecim uplasowała się Anna Skowrońska ze szkoły podstawowej słupskiego STO.

Wysoki poziom wiedzy i umiejętności zaprezentowali także uczniowie biorący udział w konkursach związanych z językami niemieckim i angielskim. Podczas ceremonii wręczenia nagród jurorzy szczególnie podkreślili ciekawą pracę językowo-plastyczną uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Słupsku.

Przed ogłoszeniem wyników I Międzyszkolnych Potyczek Językowych odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu literacko-fotograficznego związanego z twórczością Wisławy Szymborskiej. Najwyżej została oceniona fotografia Igora Rogali z Ustki, dla której inspiracja był wiersz noblistki zatytułowany Woda. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Grzeszewska, a trzecie przypadło Pawłowi Zaruckiemu, oboje z SP 3 w Słupsku.

Organizatorzy tego wydarzenia podkreślają, że było ono pierwszą rywalizacją językową po latach, ale zamierzają ją kontynuować w latach następnych. (rkh)

Fot. Ryszard Hetnarowicz

Skomentuj