K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Festiwalowo o historii Słupska

0

W najbliższy czwartek (30 marca) rozpoczyna się dziewiąta już edycja Słupskiego Festiwalu Historycznego. Miejsca wydarzeń festiwalowych będą dwa – aula Akademii Pomorskiej przy ul. Bohaterów Westerplatte 64 i Instytut Historii AP przy ul. K. Arciszewskiego 22A.

Festiwal potrwa trzy dni, do 1 kwietnia, na który to dzień organizatorzy przewidzieli Noc Kolekcjonerów. Pierwsze dwa dni poświęcone będą dokumentalistyce i wykładom. 30 marca organizatorzy proponują przegląd słupskich filmów historycznych. Wśród nich obejrzeć będzie można filmy poświęcone festiwalom pianistyki polskiej, wydarzeniom z grudnia 1970 roku, a jako danie deserowe tego dnia zapowiadana jest premiera filmy Tomasz Częścika o robotnikach przymusowych w Słupsku. Wszystkie projekcje odbywać się będą w auli AP przy ul. Bohaterów Westerplatte od godziny 10.

Następnego dnia (31 marca) w godzinach od 9 do 13, w Instytucie Historii AP przy ul. Arciszewskiego będzie można wysłuchać wykładów i obejrzeć prezentacje. Ich tematy są różnorodne i obejmują różne dziedziny. Będzie mowa między innymi o starożytnych toaletach, średniowiecznych czarownicach, podróżach dalekomorskich w okresie międzywojennym, peerelowskiej młodzieży czy obrazie Polski w rosyjskich mediach prokremlowskich.

Wspomniana Noc Kolekcjonerów tym razem zawładnie jasnym dniem. Odbędzie się również w instytucie historii w godzinach od 13 do 19. Zapowiadana jest możliwość podziwiana pamiątek z dawnego Słupska, a wśród nich walory pieniężne, znaczki pocztowe, pocztówki i szereg innych atrakcyjnych kolekcji. Udział we wszystkich wydarzeniach jest otwarty i bezpłatny. (rkh)

Skomentuj