K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Swołowo z palmami i kiermaszem

0

Tradycyjnie już Niedziela Palmowa, która w tym roku przypada na 2 kwietnia, będzie w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie obchodzona szczególnie. Celebracji liturgicznej i świeceniu palm będą towarzyszyły kiermasz rękodzieła i targ wielkanocnych produktów.

Obchody tego chrześcijańskiego święta rozpoczną się o godz. 11 mszą w swołowskim kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie poświęcone zostaną palmy przygotowane na ten dzień przez wiernych. Po mszy spod kościoła wyruszy procesja z palmami, która skieruję się do obiektów muzealnych, w których przygotowany został wielkanocny kiermasz.

– W tym roku zmieniamy trochę formułę – zapowiada Dawid Gonciarz, kierownik swołowskiej placówki muzealnej. – Do tej pory ta impreza odbywała się w różnych budynkach, a od tego roku wszystko będzie się działo pod tym dużym namiotem halowym. Dodatkowo w tym roku patronat honorowy nad całą imprezą objął marszałek województwa pomorskiego.

Na targu obecnych będzie ponad 60 wystawców z wyrobami rękodzielnymi, z produktami rolnymi, garmażeryjnymi i różnorodnym jedzeniem.

– Rozmawialiśmy też z kołami gospodyń wiejskich i innymi producentami, żeby w tym roku przygotowali nie tylko coś, co można spożyć na miejscu, ale żeby można było kupić potrawy na wynos – podkreśla Dawid Gonciarz. – Chodzi na przykład o zakwas na żurek, chrzan czy swojskie wędliny.

Tradycyjnie też rozstrzygnięty zostanie konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Ponadto odbywać się będą pokazy i warsztaty związane z wielkanocnymi obyczajami, przygotowane przez pracowników swołowskiego muzeum. Na tydzień przed świętami nie będzie mogło zabraknąć wykonywania pisanek, wypiekania zajączków w piecu chlebowym, wykonywania baranków cukrowych czy tarcia chrzanu. Kierownik swołowskiego oddziału Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zapewnia, że atrakcji wystarczy dla przedstawicieli każdego pokolenia rodziny, dlatego zaprasza do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza na rodzinne świętowanie Niedzieli Palmowej, 2 kwietnia od godziny 11. (rkh)

Skomentuj