K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Serce dla autyzmu

0

Dzisiaj, 31 marca, obchodzony jest Światowy Dzień Autyzmu. Z tej okazji w słupskiej hali Gryfia spotkali się uczniowie szkół podstawowych i przedszkolaki, by uczestniczyć w imprezie przygotowanej przez Fundację Progredi.

W przeddzień tego święta, 30 marca, Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 8 w Słupsku „Zamek Skarbów” zorganizowało Niebieski Marsz, który propaguje ideę wspierania osób ze spektrum autyzmu. Przedszkole to na co dzień pracuje z dziećmi autystycznymi. Dzisiaj obchody Światowego Dnia Autyzmu przeniosły się go Gryfii. Niemal cały parkiet hali został zagospodarowany przez uczestników bicia rekordu Polski w wielkości serca ułożonego z plastikowych nakrętek. Projekt serca został przygotowany w Liceum Plastycznym ZST w Słupsku, a czuwała nad tym Kinga Zaborowska. Układaniu serca, które musi mieć minimum 133,47 m kw. przyglądała się sędzia Elżbieta Olszewska z biura rekordów i to ona ostatecznie wyda werdykt, który potwierdzi sukces tego przedsięwzięcia. Przymiarce do rekordu kibicowali włodarze miasta i powiatu w osobach prezydent Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej i starosty Pawła Lisowskiego. Kciuki za uczniami szkół z miasta i powiatu układającymi serce trzymało wielu innych słupszczan. Rekord został ustanowiony. Na parkiecie hali powstało serce z blisko miliona różnokolorowych plastikowych nakrętek ważących ponad 900 kilogramów. Jego szerokość to 10 metrów, a długość 15 metrów!

W Gryfii czynne były także stoiska, przy których można było pogłębić swoją wiedzę o autyzmie i funkcjonowaniu osób ze spektrum autyzmu. Dostępne były broszura przygotowana przez Fundację Progredi praz książeczka adresowana do dzieci o tolerancji i szacunku. Nakrętki, które posłużyły do układania rekordowego serca przekazane zostaną Fundacji Nadzieja, a kwota z ich sprzedaży zasili jej konto.

Światowy Dzień Autyzmu będzie miał swoją kontynuację także w kolejne dni. Jutro w Słupskim Inkubatorze Technologicznym rozpocznie się dwudniowa ogólnopolska konferencja pod hasłem Autyzm – Krok Naprzód. W poniedziałek, 3 kwietnia, Niebieski Marsz organizuje druga z słupskich placówek przedszkolnych mająca wśród swoich podopiecznych dzieci ze spektrum autyzmu. Jest to Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 32 „Tęczowa Dolina” w Słupsku. Marsz wyruszy o godzinie 10 z przedszkola, przejdzie ulicami osiedla Akademickiego do ulicy Górnej, a zakończy się na placu przed Castoramą. Organizatorzy zachęcają do udziału w tym niebieskim spacerze wszystkich słupszczan. (rkh)

Fot. Ryszard Hetnarowicz

Skomentuj