K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zwycięstwo, pamięć i przestroga

0

Dzisiaj (8 maja) na placu Zwycięstwa w Słupsku odbyły się miejskie uroczystości Narodowego Dnia Zwycięstwa. Uczestniczyli w nich w przedstawiciele administracji rządowej, lokalnych władz samorządowych, stowarzyszeń kombatanckich i służb mundurowych.

W okolicznościowych wystąpieniach przywołane zostały historyczne wydarzenia, rola żołnierza polskiego w walkach na wszystkich frontach o odzyskanie niepodległości. Nie zabrakło odwołań do powojennego podziału Europy na wschodnią i zachodnią, do obozów koncentracyjnych i łagrów oraz konieczności ciągłej troski, dbałości o wolność narodu. Szczególne podziękowania skierowane zostały do tych, którzy przeżyli wojenne piekło, swoim życiem dają świadectwo zwycięstwa dobra nad złem, ale też przypominają kolejnym pokoleniom o wojennym okrucieństwie i bestialstwie.

– Dziękuję wszystkim za obecność, bo ona świadczy o tym, że pamiętamy i zrobimy wszystko, aby do takiego konfliktu zbrojnego, jakim była II wojna światowa nigdy więcej nie doszło – mówił Marek Goliński, wiceprezydent Słupska. – Ten dzień świadczy o tym, że pamiętamy i pamiętać będziemy nadal. Wielu Polaków, którzy walczyli o wolność i niepodległość w latach 1939-45 opłaciło to więzieniem i śmiercią już po II wojnie światowej. O tym też pamiętamy. Cieszymy się też, że przez długie lata na terenie Rzeczypospolitej Polskiej nie było konfliktu zbrojnego o takiej skali, ale martwimy się tym, co się dzieje za nasza wschodnią granicą, na Ukrainie.

O tym, że to długi czas pokoju dla Polski mówił wcześniej również płk Maciej Kowalski, dowódca Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie. Dzisiaj jednak Polska znajduje się w nowych uwarunkowaniach społecznych, politycznych i militarnych. Te realia niosą ze sobą nowe zagrożenia i odpowiedzialność. Dlatego ten dzień powinien być dniem przestrogi, że nie ma pokoju danego raz na zawsze, a patriotyzm potrzebny jest również teraz.

Odczytany został apel poległych, kompania honorowa oddała tradycyjną salwę, a uczestniczące w uroczystościach delegacje złożyły pod pomnikiem Żołnierza Polskiego wieńce i wiązanki kwiatów. Obchody uświetnił krótki występ pieśni patriotycznych zespołu wokalnego Wiarusy. (rkh)

Fot. Ryszard Hetnarowicz

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.