K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Peruki utkane sercem

0

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego w Słupsku po raz kolejny wychodzą z inicjatywą, która ma wspierać kobiety zmagające się z chorobami onkologicznymi. Akcja pod hasłem „Daj włos” pozwoli osobom, które poddadzą się zabiegom fryzjerskim, zobaczyć siebie w nowej fryzurze, a dzięki ich ściętym włosom umożliwi utkanie peruki dla potrzebujących.
.
W ramach segmentów edukacyjnych Zespołu Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego w Słupsku prowadzone jest szkolnictwo fryzjerskie. To właśnie od uczniów i nauczycieli wyszła inicjatywa, aby wspierać swoim działaniem kobiety przechodzące przez trudną drogę leczenia choroby nowotworowej. W tym roku szkoła planuje kolejną już edycję akcji solidarnościowej.
.
– W przyszłą sobotę odbędzie się akcja „Rak’n’Roll”, czyli „Daj włos kobietom w trakcie leczenia onkologicznego” – zapowiada Tomasz Wójcik, dyrektor słupskiej Budowlanki. – Strzyżenie włosów, stylizacja, wszystkie te zabiegi, oczywiście darmowe, będą przeprowadzać nasi nauczyciele wraz z uczniami.
.
Kto może oddać włosy?
.
– Każdy, ale wymagana minimalna ich długość wynosi 35 centymetrów. Włosy nie mogą też być farbowane ani rozjaśniane – mówi dyrektor szkoły. – Jest teraz okres komunijny, być może więc wiele dziewczynek zdecyduje się na podarowanie takiego prezentu kobietom chorym na raka.
.
Cel jest szczytny. Do szkoły zgłosiło się już 11 osób, które zadeklarowały chęć uczestniczenia w tej szlachetnej akcji, ale organizatorzy czekają też na nowe osoby. Aby wykonać jedną perukę, potrzeba włosów uzyskanych z około 10-14 strzyżeń. Dotąd udało się utkać 5 peruk dla potrzebujących kobiet.
.
– Kobieta, która jest po chemioterapii, której najczęściej wypadają włosy, ma poczucie totalnego ogołocenia, podwójnego, bo niszczy ją choroba, ale i nie ma włosów, które są w jakiś sposób synonimem kobiecości. I najczęściej kupuje ona peruki sztuczne w sklepach medycznych – mówi prezydent miasta Krystyna Danilecka-Wojewódzka. – Natomiast ta akcja, po pierwsze, uczy solidarności w chorobie, po drugie – uczy zapobiegania chorobie, bo nasza świadomość jest wtedy większa – kiedy oddajemy włosy, to wiemy, że musimy sięgnąć do źródeł choroby, która sprawia, że włosy wypadają. Uczy solidarności, uczy cierpliwości, bo trzeba czekać, ale i uczy współodczuwania z osobami chorymi. Fundacja „Rak’n’Roll” została stworzona przez fantastyczne młode dziewczyny, które trochę inaczej niż inne stowarzyszenia postanowiły upowszechniać wiedzę o tej chorobie. Bohaterkami akcji firmowanej przez „Rak’n’Roll” były aktorki, popularne muzyczki, pisarki. To upowszechnianie jest piękne. I to, że Budowlanka i pion fryzjerski włączają się w nie w szkole, która ma także bardzo dużo młodych kobiet, to jest to uczenie poczucia współodczuwania, empatii, odpowiedzialności.
.
Zgłoszenia wciąż są przyjmowane. Akcja odbędzie się 3 czerwca w siedzibie Zespołu Szkół Budowlanych i Kształcenia Ustawicznego przy ulicy Królowej Jadwigi w godzinach od 10 do 14. / Joanna Wojciechowicz-Bednarek

Skomentuj