K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Charytatywne drewno w kratę

0

Miniony weekend obfitował w wydarzenia. Jednym z najbardziej widowiskowych był I Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski „Drewno w Kratę” w Swołowie. W ramach pleneru odbyły się również Międzynarodowe Zawody Speed Wood Carving.

Codzienny sielski nastrój stolicy Krainy w Kratę w miniony weekend zburzony został dźwiękami pił i innego sprzętu mechanicznego, który służył artystom do rzeźbienia w drewnie. Nikt z mieszkańców jednak nie miał im tego za złe. Wręcz przeciwnie. Tak oni jaki i liczni przyjezdni z ciekawością zaglądali do Zagrody Inicjatyw Twórczych by podziwiać prace rzeźbiarzy, a każdego dnia brać udział w licytacji ich dzieł. Na aukcje wystawiane były tylko te rzeźby, które powstały podczas zawodów w speed wood carvingu. W plenerze i zawodach wzięli udział artyści z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Ukrainy i Białorusi. Byli to Albert Šimrák, Illia Lypka, Janusz Błażejewski, Łukasz Zabłocki, Marcin Lichosyt, Mario Hennig, Mariusz Borowy, Pavel Vrcula, Robertas Keliauskas, Zdzisław Gotfryd i Aleksandr Kuban. Kwoty wylicytowane za ich dzieła wzbogaciły konto Fundacji Przystań w Słupsku. Dzięki tej charytatywnej akcji fundacja otrzymała 22.600 zł.

Pierwszego dnia (3 czerwca) najwyższe kwoty wylicytowano za rzeźby Pavla Vrculi z Czech, Marcina Lichosyta z Polski i Alberta Šimráka z Czech. Następnego dnia padały rekordowe kwoty, a najwięcej zaoferowano za dzieła Mario Henniga z Niemiec, Zdzisława Gotfryda z Polski i Pavla Vrculi z Czech. Dodatkowo jury oceniało duże formy autorstwa uczestniczących w plenerze artystów. Warto dodać, że wszystkie te dzieła przeszły na własność Zagrody Inicjatyw Twórczych i będą możliwe do podziwiania już niedługo. Po zliczeniu przez jury punktów okazało się, że najwięcej ich uzbierał Pavel Vrcula z Czech (475 pkt). Drugie miejsce uzyskał Marcin Lichosyt z Polski (445 pkt), a tuż za nim – z jednym punktem mniej – uplasował się Mario Hennig z Niemiec.

W organizację tego wyjątkowego wydarzenia – poza samą zagrodą i instytucjami kultury gminy Słupsk – włączyło się także Nadleśnictwo Ustka, bez którego trudno byłoby pozyskać taką ilość drewna. Fundatorami nagród i sponsorami wydarzenia byli Centrum Narzędzi Kneblewski oraz firma STIHL. (rkh)

Fot. Ryszard Hetnarowicz

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.