Działanie na rzecz równego traktowania, promocji profilaktyki zdrowia męskiego, męskiej wspólnoty międzypokoleniowej, wsparcia ojcostwa, inicjowania aktywności sportowych i społecznych związanych z męską częścią mieszkańców miasta – to na razie ogólne cele, jakie postawili przed sobą inicjatorzy powołania Rady Mężczyzn w Słupsku. Panowie postanowili upomnieć się o swoje prawa i taki zespół – o charakterze nieformalnym – wkrótce ma być powołany. Dla przypomnienia, od 2019 roku funkcjonuje w naszym mieście Rada Kobiet przy Prezydencie Miasta Słupska, mimo jednak społecznych parytetów męskiego odpowiednika tego gremium brak. – Mężczyźni też potrzebują wsparcia – mówi radny Paweł Szewczyk, który poinformował o inicjatywie.
.
Skoro feminizm, to i maskulinizm – wkrótce ma się zawiązać Rada Mężczyzn w Słupsku. O inicjatywie poinformował niedawno Paweł Szewczyk, przewodniczący rady miejskiej, do którego zgłaszają się panowie chcący działać w ramach tego gremium.
.
– W internecie i nie tylko pojawiła się dyskusja na ten temat i powiem szczerze, wielu panów zwróciło się do mnie w zakresie ewentualnego powołania rady mężczyzn. Pani prezydent ma możliwość powołania jej od lat, ale powołuje rady kobiet – od 2019 roku – mówi Paweł Szewczyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Słupsku. – Zaczęliśmy rozmawiać między sobą, że można by powołać coś nie do końca formalnego i będziemy szli w tym kierunku. Mimo że pani prezydent nie chce powołać rady mężczyzn – dotąd nie powołała, więc widać, nie ma zainteresowania – to rada mężczyzn powstanie. Miałaby zajmować się sprawami mężczyzn, tak jak rada kobiet zajmuje się sprawami pań. W Słupsku mamy trzy prezydentki, które kierują naszym miastem, większość ośrodków kultury jest zarządzana przez panie, panie w urzędzie, panie dyrektorki różnych instytucji też są w większości, dlatego myślę, że ta przestrzeń dla działalności rady mężczyzn by się znalazła.
.
Rada mężczyzn mogłaby uzupełniać politykę społeczną miasta o sprawy dedykowane przede wszystkim panom w zakresie m.in. zdrowia, edukacji, wsparcia, różnego rodzaju społecznych aktywności, formułowania potrzeb tej grupy mieszkańców. Panowie mieliby też oficjalny głos w debacie publicznej.
.
– Przede wszystkim chcemy zajmować się sprawami mężczyzn, aby spojrzenie na różne sprawy było trochę inne, propagować zdrowie mężczyzn – zdrowie fizyczne, psychiczne, sprawy związane z ojcostwem, zaangażowalibyśmy również młodzież – taka jest koncepcja. Kiedy rada mężczyzn już się ukonstytuuje, spotkamy się i wspólnie określimy cele działania – mówi Paweł Szewczyk. – Wiemy, jak działa rada mężczyzn w Gdyni – jest organem opiniotwórczym, opiniuje nawet uchwały, które przechodzą przez radę miejską, ale my na razie nie chcemy takiej formalizacji. Kiedy nasza rada zacznie już działać, może wtedy będzie krok dalej i powstanie ona przy radzie miejskiej, a może pani prezydent się zgodzi, żeby powstała przy prezydencie miasta. Ale na razie rozpoczynamy dyskusję. W internecie pojawiło się wiele wpisów: „Kiedy powstanie Rada Mężczyzn w Słupsku?”. Wiem, że to może wydać się kontrowersyjne, bo jak to – rada mężczyzn? Przecież mężczyźni ze wszystkim powinni sobie doskonale dawać radę, świetnie funkcjonować w społeczeństwie, zarabiać dużo pieniędzy, osiągać sukcesy, ale wiemy, jaka jest sytuacja, mężczyźni też nieraz potrzebują wsparcia.
.
Czy w imię solidarności z mężczyznami i równego traktowania płci panowie mogą liczyć na głos poparcia ze strony pań?
.
– Popieram tę inicjatywę, uważam, że mężczyźni w Słupsku potrzebują tego, aby pochylić się nad ich potrzebami – mówi radna Anna Rożek.
.
Inicjatorzy powołania Rady Mężczyzn w Słupsku chcieliby, aby jej działacze reprezentowali różne środowiska, różne zawody i grupy wiekowe.
.
Joanna Wojciechowicz-Bednarek, fot. JWB

