K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Sanitariuszki i łączniczki w drodze po wolną Polskę. Nowy mural w Słupsku

0

W tym tygodniu na ścianie Pomorskiej Medycznej Szkoły Policealnej w Słupsku odsłonięty został mural „Sanitariuszki i łączniczki w drodze po wolną Polskę”, realizowany w ramach kampanii BohaterON. Wydarzenie wieńczy tegoroczną edycję ogólnopolskiego konkursu „Muralowe Panny”. Autorką projektu jest Katarzyna Wiśniewska, nauczycielka słupskiego Medyka.
.
Malowidło na elewacji szkoły zajmuje ponad 90 m² powierzchni. Na pierwszym planie widoczne są sanitariuszki i łączniczki powstania warszawskiego, których wizerunki powstały na podstawie autentycznej fotografii. W artystycznej kompozycji kobiety zmierzają ku symbolicznej biało-czerwonej wstędze, której białe pasy przypominają kod kreskowy, tworząc metaforyczny „kod wolności”. W tle zniszczona stolica.
.
– To wyjątkowe, że właśnie szkoła kształcąca przyszłych przedstawicieli zawodów medycznych zdecydowała się oddać hołd sanitariuszkom i łączniczkom, których odwaga polegała na ratowaniu życia, niesieniu pomocy i na odpowiedzialności za drugiego człowieka. Dodatkowym atutem projektu jest to, że odwołuje się zarówno do historii powstania warszawskiego, jak i do losów kobiet, które po wojnie stały się częścią lokalnej społeczności Słupska – mówi Katarzyna Kaźmierczak z kampanii BohaterON.
.
Pod postaciami kobiet na malowidle widnieją imiona uczestniczek powstania warszawskiego, które po zakończeniu wojny zamieszkały w Słupsku i okolicach.
.
– Zależało mi na tym, by pokazać sanitariuszki i łączniczki jako konkretne kobiety, których wybory i odwaga miały realny wpływ na życie innych. W szkole medycznej ich historia nabiera dodatkowego znaczenia, bo przypomina, że troska o drugiego człowieka i gotowość do niesienia pomocy są ponadczasowe – mówi Katarzyna Wiśniewska, autorka projektu, nauczycielka bibliotekarka słupskiego Medyka.
.
W uroczystości odsłonięcia muralu, która miała miejsce 23 czerwca br., uczestniczyli przedstawiciele samorządu, społeczności szkolnej oraz mieszkańcy miasta. W programie wydarzenia znalazły się też prezentacje poświęcone kobietom AK walczącym w powstaniu warszawskim, omówienie symboliki muralu oraz koncert uczniów PSM I i II stopnia w Słupsku.
.
– Mural w Słupsku jest piętnastym zrealizowanym w ramach kampanii BohaterON i jednocześnie zwieńczeniem tegorocznej edycji konkursu „Muralowe Panny”. Razem z realizacjami powstałymi w innych częściach Polski tworzy ogólnopolską galerię pamięci o kobietach powstania warszawskiego – sanitariuszkach, łączniczkach, kurierkach i żołnierkach, których odwaga i poświęcenie pozostają ważną częścią naszej historii – mówi Agnieszka Przepiórska-Kotkowska z kampanii BohaterON.
.
(jwb, fot. JWB)

Skomentuj