Już tylko do 14 października w Muzeum w Lęborku można zwiedzać czasową wystawę „Barbarzyńskie tsunami. Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły”. Ekspozycja została przygotowywana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie i Uniwersytet Warszawski we współpracy z jedenastoma innymi muzeami.
Ekspozycja jest pokłosiem projektu „Maestro”, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki pt. Okres Wędrówek Ludów między Odrą a Wisłą, realizowanego w ostatnich latach na Uniwersytecie Warszawskim przez grono polskich badaczy we współpracy z kolegami z innych krajów europejskich. Kanwą wystawy „Barbarzyńskie tsunami” są wydarzenia z dziejów Europy, wstrząsające cywilizacją późnego antyku między schyłkiem IV a początkiem VI stulecia, w okresie nazywanym Wielką Wędrówką Ludów.
Wybór najistotniejszych zabytków z dorzecza Odry i Wisły, wzbogacony o kilka znalezisk z obszarów nadczarnomorskich i z terenu Francji, jest prezentowany na wspólnej wystawie, przygotowanej ze zbiorów polskich muzeów. Są to głównie przedmioty pochodzące ze skarbów i grobów zawierających wyposażenie elitarne. Pozwalają one zilustrować obecność na ziemiach polskich różnych społeczności oraz ich udział w wymianie kulturowej i transformacjach w dobie Wielkiej Wędrówki Ludów.
Warto obejrzeć wystawę prezentowaną do 14 października w lęborskim muzeum, w Galerii Strome Schody. Zgromadzono na niej ponad 500 bezcennych zabytków archeologicznych, m.in. monety, naczynia, elementy strojów i ozdoby wykonane ze srebra i złota, a także żelazne uzbrojenie odkryte w różnych miejscach Polski. Eksponaty umieszczone są w przeszklonych, przestrzennych gablotach lub witrynach wyposażonych w ekrany dotykowe, na których zamieszczone są szczegółowe informacje o znaleziskach.