K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Ofiarom marszu śmierci

0

Do jednego z ważniejszych pod względem historycznym miejsc powiatu lęborskiego zaliczyć można Krępę Kaszubską, w której znajduje się cmentarz ofiar marszu śmierci więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof. Dzisiaj, 18 marca, w uroczystości na terenie nekropoli uczestniczył ambasador Łotwy w Polsce.

W Krępie Kaszubskiej, na tablicy przed cmentarną bramą czytamy: „Na tym cmentarzu spoczywa ok. 800 więźniów wielu narodowości i wyznań z niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof (…)”. W poniedziałek, 18 marca, powiat lęborski odwiedził ambasador Republiki Łotewskiej w Rzeczpospolitej Polskiej. Dyplomata w towarzystwie senatora Kazimierza Kleiny oraz przedstawicieli władz samorządowych złożył kwiaty na cmentarzu ofiar marszu śmierci.

To miejsce jest szczególne dla nas, Polaków, ponieważ tutaj zginęło wielu więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof – mówi Kazimierz Kleina, senator RP, wiceprzewodniczący Polsko-Łotewskiej Grupy Parlamentarnej. – Szli tędy w styczniu 1945 roku, umierali po drodze, byli mordowani. Wśród nich było wielu obywateli innych krajów. Pogrzebani tutaj są Litwini, Łotysze, Francuzi. To miejsce jest szczególnie ważne dla narodu łotewskiego, ponieważ tutaj jest pochowany syn pierwszego prezydenta Republiki Łotewskiej, profesor Konstantin Čakste, który był przywódcą antyniemieckiego ruchu oporu na Łotwie.

Celem Konstantina Čakste było wyzwolenie Łotwy, było Łotwa była autonomiczna już po wojnie – wyjaśnia Edgars Bondars, ambasador Łotwy w Polsce. – Niestety, jego marzenia nie udalo się wtedy zrealizować i wolność odzyskaliśmy dopiero w 1991 roku. Łotwa z duma wspomina wszelkie starania Konstantina Čakste o odzyskanie wolności. Chciałbym podziękować lokalnym władzom za utrzymywanie w dobrym stanie grobu Konstantina Čakste.

Dlatego w tej właśnie miejscowości gminy Nowa Wieś Lęborska spotykają się zarówno Polacy, jak i Łotysze. Kazimierz Kleina podkreśla, że w tym miejscu zawsze jest porządek. Nie sprząta się tylko przy okazji.

Spotykamy się tutaj corocznie i pewnie we wrześniu spotkamy się ponownie – dodaje senator. – Zapraszamy wtedy żyjących jeszcze uczestników marszu śmierci. Jest ich niewielu, ale pamiętamy o nich.

W dbałości o nekropolię uczniów Zespołu Szkół im. Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof w Garczegorzu wspomagają też inni mieszkańcy powiatu lęborskiego. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.