Dobiega końca pierwszy etap prac remontowych w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy placu Kopernika w Lęborku. Zdemontowane zostały już rusztowania przy wieży, a tym samym finalizowana jest kosmetyka zewnętrzna obiektu.
Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lęborku jest partnerem realizowanego przez magistrat projektu pod nazwą „Skarby Lęborka – ukazanie dziedzictwa kulturowego miasta przez odratowanie i wyeksponowanie elementów zabytkowego centrum”. W ramach prac rewitalizacyjnych prowadzony jest remont wieży parafialnego kościoła. Aktualnie zdemontowane zostały już rusztowania z górnej części zabytku, gdzie dokonywano uzupełnienia i wymiany zniszczonych elementów substancji budowlanej. Renowacji poddano spoinowanie zewnętrzne, fragmenty opierzenia oraz dachówki, poprawiona została także elewacja ceglana. Odtworzono również zniszczone żaluzje dzwonnicy i odrestaurowano witraże wieży.
Koszt prac budowlano-konserwatorskich sięga około 1,5 miliona złotych. Przetarg na ich wykonanie wygrała firma Polska Inżynieria Artur Klejna z Lęborka. Obecnie roboty prowadzone są w obrębie głównego wejścia do obiektu i zamykają I etap całości inwestycji. Docelowo w wieży neogotyckiego kościoła utworzone zostaną na trzech – czterech poziomach ciekawie zaaranżowane sale ekspozycyjno-historyczne dla zwiedzających. Natomiast na najwyższym poziomie pojawi się punkt widokowy. W II etapie prac przewidziano m.in. przebudowę schodów wewnętrznych i poziomów wieży oraz renowację organów, zegarów i podstawy dzwonów. Całość zaopatrzona zostanie w monitoring. Kompleksowa rewitalizacja wieży zakończy się we wrześniu bieżącego roku. (jwb)