Konkurs ekologiczno-plastyczny Eko-Dino organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lęborku spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Nadesłano blisko 160 prac, w tym modele przestrzenne prehistorycznych zwierząt.
Lęborska biblioteka została opanowana przez dinozaury. Zobaczyć je praktycznie można wszędzie – między półkami, wzdłuż schodów, a nawet na kominku. To efekt pracy dzieci i młodzieży, uczestników konkursu ekologiczno-plastycznego „Eko-Dino”. Organizatorem oryginalnego przedsięwzięcia był dział dla dzieci i młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lęborku.
– Było kilka kategorii – tłumaczy Emilia Wenta, kierownik działu dla dzieci i młodzieży MBP w Lęborku. – Najmłodsi autorzy to dwulatki, które razem z rodzicami wykonywały prace. W dalszej kolejności są przedszkolaki, które również wykonywały wspólne prace, a następnie klasy I-III, IV-VIII oraz gimnazjaliści, którzy przysłali kilka prac. Komisja zdecydowała, by w tych wszystkich kategoriach wyłonić najciekawsze prace.
Komisja konkursowa oceniająca prace wzięła pod uwagę przede wszystkim pomysłowość, estetykę oraz wykorzystanie materiałów naturalnych i surowców wtórnych. Uzgodnienie werdyktu było trudne chociażby ze względu na liczbę dostarczonych dzieł, których było łącznie 159.
– Prace są eksponowane zgodnie z kategoriami – informuje Emilia Wenta. – W dziale dla dorosłych, na parterze są prace najmłodszych dzieci, w holu są przedszkolaków i im dalej idziemy, tym starsze dzieci pokazują swoje prace. Wystawa nie składa się jedynie z modeli przestrzennych czy zaprezentowanych na powierzchniach płaskich, ale jest też możliwość zwiedzenia jej wirtualnie za pomocą aplikacji na telefon Action Track lub po prostu po sczytaniu kodów QR. Jedna i druga aplikacja działa na tej samej zasadzie. W niektórych miejscach, przy wygranych pracach umieszczone są kody QR. Po ich sczytaniu pojawią się także informacje o danym dinozaurze i filmiki. Warto odwiedzić tę wystawę razem z dziećmi.
W każdej grupie wiekowej przyznano nagrody główne oraz wyróżnienia ufundowane przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Lęborku oraz Łeba Park. (opr. rkh)