K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Muzealna wieś

0

Gmina Słupsk rozpoczęła rozbudowę Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Szacowana na blisko 15 milionów złotych inwestycja ma wzmocnić potencjał turystyczny Krainy w Kratę.

Gmina Słupsk za kilkanaście milionów złotych chce wykonać modernizację budynku mieszkalnego oraz starej stodoły, które następnie zostaną wykorzystane na potrzeby Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Wyremontowane obiekty pozwolą powiększyć i uatrakcyjnić muzealną przestrzeń ekspozycyjną. Dodatkowo dzięki inwestycji powstanie baza noclegowa dla przyjezdnych turystów. Zabytkowa zagroda będzie przekształcona w świetlicę i centrum aktywności twórczej. Znalazły się także pieniądze na ciągi pieszo-rowerowe we wsi oraz utwardzenie terenu, na którym odbywają się festyny.

Już za dwa lata na bazie tej zagrody będzie funkcjonowała Zagroda Inicjatyw Twórczych, którą będzie zarządzał Gminny Ośrodek Kultury gminy Słupsk, czyli tak naprawdę jest to druga instytucja kultury, która obok muzeum weszła do tej wsi z nowymi pomysłami, tak więc będziemy się wspierali i uzupełniali, jeżeli chodzi o działalność kulturalną – mówi Dawid Gonciarz, kierownik Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. – W ramach tej zagrody także świetlica wiejska – nie waham się powiedzieć, chyba jedna z najpiękniejszych świetlic po remoncie, na bazie 150-letniej stodoły, w której zachowane zostaną stare elementy, ale i w duchu nowoczesności pewne rzeczy dołożone – działać będzie pracownia gastronomiczna, zaadaptowana na działalność lokalną, swoje miejsce znajdą także w niej strażacy i sklep spożywczy z produktami regionalnymi wraz z kawiarenką.

Muzeum liczy, że zmiany przełożą się na znacznie większą liczbę odwiedzających stolicę pomorskiej Krainy w Kratę. Dziś do podsłupskiego Swołowa przyjeżdża około 10 tysięcy turystów rocznie. Oprócz unikalnej w skali europejskiej zabudowy wiejskiej, turystów przyciągają także cykliczne imprezy, których niemało w kalendarzu. Ponadto muzealnicy oraz gmina liczą, że dzięki przedsięwzięciu uda się rozpropagować lokalne specjały.

Magnesem będzie oczywiście muzeum, wystawy, imprezy plenerowe, których będzie coraz więcej, ponieważ gmina – Centrum Kultury Gminy Słupsk – będzie tu organizowało dodatkowe imprezy. Kolejne miejsca komercyjne – sklep z produktami regionalnymi, kawiarenka – i do tego sprzedaż lokalnych produktów, dotąd prowadzona na małą skalę, będzie się rozwijała. To sery zagrodowe, gęsina, z czasem natomiast pojawi się duża oferta związana z żywnością sezonową, hodowlą biodynamiczną – mówi etnograf Dawid Gonciarz.

Inwestycja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej. Gmina ze swojej strony do projektu dołożyła blisko 9 milionów złotych. Projekt adaptacji budynków na potrzeby muzeum powinien być gotowy do końca października 2020 roku. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.