K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Dzień onkologiczny w szpitalu

0

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku zorganizowano dzień onkologiczny. Chętni mogli dowiedzieć się wszystkich niezbędnych informacji o profilaktyce oraz zadać pytania specjalistom.

Dzień chorób onkologicznych przygotowany w słupskim szpitalu skierowany był zarówno do pacjentów, jak i osób, które chciały dowiedzieć się więcej o profilaktyce nowotworów. Na miejscu radami służyli specjaliści dietetycy, psychologowie oraz onkolodzy. Zainteresowani mogli zadać im indywidualne pytania lub wysłuchać prelekcji. Wiedzą o badaniach profilaktycznych i ich skuteczności dzieli się także lekarze, do których ustawiały się najdłuższe kolejki.

Badania profilaktyczne są najskuteczniejszą walką z nowotworem, bowiem rolą badań profilaktycznych jest albo wykrycie nowotworu w bardzo wczesnym stadium, takim, że nowotwór będzie mógł być wyleczony, albo wręcz przeciwnie – usunięcie stanu przednowotworowego, czyli stanu, który może w pewnym momencie zamienić się w nowotwór złośliwy, i jeżeli odpowiednio wcześnie go usuniemy, zapobiegniemy nowotworowi – mówi dr Wojciech Rogowski, koordynator wydziału onkologii klinicznej w słupskim szpitalu. – W Polsce istnieje kilka badań profilaktycznych o udowodnionej skuteczności i refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Są to badania piersi, badania ginekologiczne w kierunku nowotworu szyjki macicy i badania w kierunku nowotworów przewodu pokarmowego, tzw. kolonoskopia.

Według statystyk z badań wykrywających nowotwory korzysta tylko niewielka część społeczeństwa, a profilaktyka zalecana jest każdemu, bez względu na wiek i obciążenia genetyczne. Bardzo ważna też jest codzienna dieta i zwrócenia uwagi na to, co ląduje na naszym talerzu.

Na pewno żywność, której wszyscy powinniśmy unikać, to żywność przetworzona. Dotyczy to mięsa i innych przetworów, np. wędlin czy kiełbas. Staramy się unikać produktów peklowanych, konserwowanych, wędzonych, grillowanych. Nie spożywamy żywności, która ma na sobie elementy przypalenia i zanieczyszczonej obcymi substancjami, jak azotany, azotyny, nitrozoamina, a także spleśniałej i zepsutej, posiadającej dużą zawartość aflatoksyn. Taką żywność od razu usuwamy, nie robimy też tak, że np. odkroimy pół jabłka, a drugie pół zjemy, ponieważ zarodniki pleśni znajdują się w całym produkcie – mówi Anna Jakubczyk, dietetyk szpitalny.

Jak się okazuje, bardzo istotne nie tylko w profilaktyce nowotworów, ale późniejszej rekonwalescencji jest odpowiednie nastawienie psychiczne. Tu wiedzą służył szpitalny psycholog, pracujący na oddziale onkologii.

Praca psychologa, psychoonkologa to praca z pacjentem, ale i również z jego rodziną; praca w obszarze emocjonalnym i informacyjnym. Pacjent, jego najbliżsi, przyjaciele w takim wsparciu informacyjnym dowiadują się na temat choroby, leczenia, objawów ubocznych. Badania pokazują, że pacjent, który jest lepiej poinformowany, lepiej przestrzega zaleceń lekarskich, a co za tym idzie, terapia zdrowienia jest terapią skuteczniejszą. Druga kwestia to wsparcie emocjonalne – i samego pacjenta, i jego najbliższego otoczenia. Tutaj pracujemy z emocjami, które się pojawiają, z lękiem, ze złością, z gniewem, a czasami z rozpaczą. Ale i wielu pacjentów ma też nadzieję na wyzdrowienie, na powrót do normalnego codziennego funkcjonowania – mówi psychoonkolog dr Sebastian Zdończyk.

Profilaktyka jest najskuteczniejszą potwierdzoną metodą przeciwdziałania chorobom nowotworowym. Warto pamiętać, że wcześnie wykryte zmiany dają o wiele większą szanse na wyleczenie. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.