Współcześnie choroby onkologiczne i sercowe są przyczyną 75% przedwczesnych zgonów. Słupski szpital, aby przeciwdziałać temu zjawisku, uruchomił program rehabilitacji kardiologicznej. Program pomógł już ponad 200 pacjentom.
Program rehabilitacji przeznaczony jest nie tylko dla osób obciążonych ryzykiem wystąpienia chorób serca, ale także dla tych, którzy mają już za sobą incydent kardiologiczny. Udział w projekcie dedykowanym mieszkańcom całego powiatu jest bezpłatny, ale najpierw trzeba przejść kwalifikację zdrowotną.
– Chcemy zaproponować konsultację kardiologiczną jako wstęp do rehabilitacji – mówi Damian Sendrowski, koordynator oddziały kardiologicznego. – Proponować porady dietetyka i porady pielęgniarek, które uczą pierwszej pomocy, żeby jeżeli już coś się stanie, to żeby na miejscu rodzina w kilka minut i bez wahania podjęła resuscytację. Mamy też porady psychologa, bo niestety część problemów jest w nas. Musimy zmienić się, a często ta zmiana wymaga pomocy z zewnątrz, żeby jakiś profesjonalista pomógł. Później wszyscy włączani są do programu fizjoterapii, czyli ćwiczeń, ale poprzedzonych kwalifikacją. Robimy wszystko, żeby było bezpiecznie. Wszyscy widzimy wypadki maratończyków, ludzi zdrowych, którzy przeceniają swoje umiejętności, nie mają odpowiedniej kwalifikacji i czasami kończy się to źle.
W szpitalu działa także specjalny program pod nazwą KOS-Zawał dla osób po przebytym zawale. Warto zaznaczyć, że Słupsk to jedyny ośrodek w województwie prowadzący takie działania. Dla pacjentów bardzo ważny jest fakt, że w całym procesie rehabilitacji będzie wspomagać ich opiekun. To osoba, która będzie pomagała kontaktować się pacjentom ze specjalistami oraz przeciwdziałać ogólnemu zagubieniu pacjenta w systemie.
– Pacjenci mogą zgłosić się telefonicznie – mówi Paulina Szwed, opiekun pacjenta. – Moje dane telefoniczne pacjenci znajdą na stronie internetowej szpitala. Jeżeli już się zgłoszą, umówimy się w szpitalu na podpisanie deklaracji uczestnictwa w programie. Pacjenci będą mieli badanie laboratoryjne typowo kardiologiczne. Te badania i konsultacje kardiologiczne będą na początku i na końcu trwania programu, a w międzyczasie będą zajęcia z psychologiem, dietetykiem, pielęgniarką i zajęcia z aktywności fizycznej. To będzie 16 spotkań trwających po 90 minut.
W programie rehabilitacji zawodowej przewidziane jest około 800 miejsc. Na chwilę obecną udało się pomóc ponad 200 osobom. (opr. rkh)