K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Szpital zasłużonym

0

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku dołączył do placówek medycznych, które w sposób uprzywilejowany będą traktować kombatantów. Dla zasłużonych oznacza to szereg ułatwień, jak chociażby wizyta u specjalisty poza kolejką.

Słupski szpital przystąpił do podmiotów medycznych w województwie pomorskim, które wspomagają kombatantów. Łącznie to 25 szpitali, w tym cztery marszałkowskie: w Gdyni, Sopocie, Słupsku i Kościerzynie. Poza nimi w projekt włączyły się szpitale powiatowe oraz zakłady opieki zdrowotnej. To kolejna już edycja programu, ale po raz pierwszy realizowana w tak licznym gronie partnerów. Wcześniej udział brały placówki wyłącznie podlegające marszałkowi. Dla samych kombatantów projekt oznacza ułatwienia w dostępie do opieki zdrowotnej.

Urząd marszałkowski i podmioty lecznicze, których organem założycielskim jest nie tylko urząd marszałkowski, ale i są starostowie poszczególnych powiatów, mają na sercu ideę świadczenia takich usług w pierwszej kolejności kombatantom, zgodnie z ustawą o finansowaniu świadczeń ze środków publicznych, zapisu 47 punkt c, który to daje szczególne uprawnienia właśnie kombatantom. Osoby te ze względu na swój status mają być przyjmowane w pierwszej kolejności i w dniu zgłoszenia – mówi Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – W sytuacji, kiedy nie ma takiej możliwości, żeby kombatanta przyjąć w tym dniu, wtedy podmioty lecznicze zobowiązały się, żeby to przyjęcie miało miejsce w najkrótszym, najbliższym możliwym terminie, tak aby kombatant choćby w dniu następnym mógł być już załatwiony i mieć pełny dostęp do lekarzy.

Program będzie bazował także na współpracy polegającej na wymianie wiedzy, doświadczeniach szpitali. Głównie będzie to dotyczyło popularyzacji informacji na temat prawa do korzystania z opieki zdrowotnej poza kolejnością. Podjęta także zostania akcja promocyjna dotycząca uprawnień przysługujących kombatantom

Jest to szczególny ukłon w stronę tej grupy społecznej, bo ludzie ci rzeczywiście zasługują na takie wyróżnienie. Tym bardziej że to wyróżnienie jest im gwarantowane ustawowo, choć wiemy, jak w praktyce to wygląda. Ponieważ w znacznej mierze te świadczenia są reglamentowane, nie zawsze z różnych powodów, z różnych przyczyn ten dostęp jest gwarantowany kombatantom taki, jaki się należy. W związku z tym te 25 podmiotów złożyło deklarację, że będzie przestrzegać wykonywania ustawowych obowiązków w stosunku do kombatantów – mówi prezes Andrzej Sapiński.

Pomorski program dotyczy nie tylko kombatantów, ale także osób będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.