Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku podpisał 6 marca umowę na przebudowę bulwarów rzeki Słupi oraz ulicy Szarych Szeregów. Zwycięzcą w przetargu nieograniczonym została firma Strabag SA, która zlecone zadania wykona za kwotę 31.742.344,48 zł. Umowę zawarto w ramach drugiego postępowania, przy czym miasto uzyskało w odniesieniu do pierwszego przetargu około 1,9 mln oszczędności.
W ramach realizowanego projektu aranżacji bulwarów nad Słupią oprócz zadania typowo drogowego, jakim jest przebudowa całej ulicy Szarych Szeregów, powstaną trzy nowe mosty, a istniejące – most Bonawentury Jezierskiego, Kowalski i kładka przy Młynie Zamkowym – zostaną wyremontowane. Zagospodarowane będą także tereny parkowe (bulwary rzeki oraz park z pomnikiem Chopina i ogród wirydarzowy przed biblioteką miejską), powstaną kładki, pomosty i scena nadbrzeżna. Przebudowana i w niektórych fragmentach dobudowana zostanie kanalizacja deszczowa. Cały teren rewitalizacji zyska nowe oświetlenie, łącznie z iluminacją najatrakcyjniejszych obiektów i ciągiem świetlnym w linii nieistniejących murów obronnych. Zaplanowano także bogaty zakres prac zieleniarskich z tysiącami nowych nasadzeń. Podjęte zostaną również prace w obrębie zabytkowych murów obronnych, gdzie powstanie nowa furta łącząca park z pomnikiem Chopina i park przed biblioteką miejską.
Jak informuje ZIM, dodatkowymi celami poza wykreowaniem wysokiej jakości przestrzeni bulwarów będzie zarówno poprawa ich dostępności od strony centrum miasta poprzez wykonanie nowej nawierzchni i oświetlenia przedwojennej Marktgasse pomiędzy bulwarami i Starym Rynkiem koło budynku sądu oraz udrożnienie i przebudowę dojścia od ronda Staromiejskiego do parku z pomnikiem Chopina, jak i poprawa dostępności terenu Podgrodzia, czyli rejonu ulic Szarych Szeregów i Partyzantów poprzez dwa nowe mosty dla pieszych i rowerzystów. Powstaną także dwa miejskie place – przy ulicy Szarych Szeregów na wysokości Białego Spichlerza oraz przy Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie w okolicach kładki pojawi się duży stół debat – miejsce odpoczynku i spotkań. Realizacja całego projektu przewidziana jest na koniec marca 2022 roku. (jwb, źródło: ZIM)