K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Kamienice w remoncie

0

W Słupsku trwa realizacja programu rewitalizacji kamienic. Łącznie odnowione ma zostać blisko 60 budynków. Kamienice zyskają nie tylko na estetyce. Dzięki remontowi zmniejszą się także koszty ponoszone na ich ogrzanie.

Pomimo trudności związanych z pandemią w Słupsku wciąż trwają prace związane z rewitalizacją kamienic. Do rewitalizacji przeznaczono 41 budynków wspólnotowych i 16 komunalnych. Plan odświeżania obiektów jest zadaniem wieloletnim, ale to w 2020 roku nastąpiła największa kumulacja prac. Odrestaurowane kamienice można już zauważyć przy ulicach Mickiewicza, Armii Krajowej czy Sienkiewicza, a w kolejce czekają następne.

Szykowane są następne przetargi, między innymi rozstrzygnięto ostatnio przetarg na kamienicę przy Armii Krajowej 2, na kamienicę przy Wojska Polskiego 48, a także kolejne dotyczące budynków komunalnych, chociażby bardzo znaczącej kamienicy na rogu ulicy Tuwima i Kołłątaja – mówi Paweł Krzemień z Urzędu Miejskiego w Słupsku. – Jedna część została już wyremontowana, druga – na co wielu z państwa zwracało uwagę – mimo że to ta sama kamienica nadal nie. To budynek komunalny i planujemy, że jeszcze w tym roku zostanie on wyremontowany do końca i zlikwidowany zostanie pewien absurd. Te prace będą się toczyć oczywiście także w roku 2021 i 2022.

W tym roku urząd zakłada wyremontowanie 12 obiektów na terenie miasta. Renowacja poprawi nie tylko wygląd budynków, ale sprawi również, że ich mieszkańcy będą ponosić mniejsze koszty ogrzewania. Dzięki termomodernizacji polepszy się ogólna wydajność energetyczna kamienic. Natomiast tam, gdzie nieruchomości były wpisane do ewidencji zabytków, starano się odtworzyć ich dawny charakter.

Oczywiście tam, gdzie jest rejestr zabytków – tych jest stosunkowo niewiele – obiekty znajdują się w ewidencji zabytków, to przy uzyskiwaniu zgłoszeń, pozwoleń w organie administracyjnym, czyli w wydziale budownictwa, wszystkie te elementy, które powodowały, że ten wpis do ewidencji zabytków miał miejsce, są zachowywane. Stąd kiedy wrzucamy np. na Facebooka zdjęcia sprzed i po rewitalizacji, to właściwie wszystkie detale oryginalne są zachowywane i np. jeśli elewacja ma jakieś ornamenty czy zdobienia, to nie podlega ona ociepleniu, są to prace typowo renowacyjne, natomiast docieplane są ściany boczne, od zaplecza, aby podnieść walory energetyczne obiektu – mówi Paweł Krzemień.

Plan rewitalizacji kamienic musi zostać wykonany do października 2022 roku. Szacowany koszt remontu budynków razem z nakładami wspólnot mieszkaniowych to około 6 milionów złotych. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.