Epidemia koronawirusa to trudny okres dla teatrów. Zamknięte sale i odwołane spektakle nie pozwalają na prowadzenie normalnej działalności. Nowy Teatr w Słupsku już liczy straty, ale myśli także nad rozwiązaniami, które mogą zniwelować negatywne skutki przestoju.
Obostrzenia związane z epidemią COVID-19 mocno dają się we znaki sektorowi kultury. Wymogi bezpieczeństwa nie pozwalają teatrom wystawiać sztuk, a co za tym idzie sprzedawać biletów, które stanowią podporę ich budżetów. Nastrojów nie poprawia fakt, że sale teatralne zostaną otwarte w ostatnim etapie odmrażania gospodarki.
– Blisko 40 procent budżetu to są wpływy, a 60 procent to dotacje podmiotowe – tłumaczy Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru w Słupsku. – Siła rzeczy wpływów w ogóle nie ma. Nie mamy żadnych przychodów, nie odbywają się spektakle, nie sprzedajemy biletów, nie sprzedajemy spektakli ryczałtowo i nie wyjeżdżamy z nimi. W marcu i kwietniu mieliśmy zaplanowanych 36 spektakli. Myślę, że byłoby ich jeszcze więcej, bo cały czas je dokładaliśmy i one były praktycznie w 100 procentach obłożone, więc jest to dla nas bardzo dotkliwa strata. Maj był równie atrakcyjny. Planowaliśmy w nm 30 spektakli, w nich wyjazdy krajowe, zagraniczne i festiwalowe, bardzo prestiżowe. Ta strata nas bardzo dotknęła. Mamy nadzieję, że od połowy września cały świat wróci do normalności, a my będziemy też w wakacje dla państwa pracować.
Mimo wszystko teatr działa i stara się przygotować do następnego sezonu. Przez kwiecień większość pracowników była na urlopach. Inni wykonywali zajęcia, na które zwykle nie było czasu. Najważniejsza dla teatru jest jednak działalność artystyczna. Powrót do pracy nad przedstawieniami spodziewany jest pod koniec czerwca, ale jeszcze bez publiczności. Kontakt z widzami Nowy Teatr utrzymuje dzięki internetowi.
– Internet okazał się dla nas niezwykle inspirujący – mówi dyrektor Dominik Nowak. – Gramy spektakle online i w każdą sobotę o godzinie 20 można zobaczyć nasz spektakl. Przez 24 godziny aktywny jest link i można przez dobę spektakl oglądać, Nieodpłatnie oczywiście. Robimy różnego rodzaju konkursy, akcje internetowe, czytamy bajki dla dzieci. Mamy taka akcję :Czytanie z dobrą energią”, którą robimy razem z Engie i przenieśliśmy ja do internetu. Tu również fantastycznie się sprawdza. Warto śledzić nasz profil. Tam codziennie coś się dzieje i myślę, że każdy znajdzie dla siebie jakąś atrakcję.
Dobrą wiadomością jest to, że do przodu ciągle posuwają się prace nad budową nowej siedziby teatru. Obecnie wewnątrz budynku przy Lutosławskiego trwają roboty wykończeniowe. Przeprowadzka do nowego budynku planowana jest za 3, 4 miesiące. (opr. rkh)