Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku wznawia obowiązkowe szczepienia ochronne. Wszystko odbędzie z zachowaniem szczególnej ostrożności i wytycznych przeciwepidemicznych.
W Słupsku miejskie przychodnie wznawiają wykonywanie obowiązkowych szczepień, szczególnie z uwzględnieniem dzieci do 24 miesiąca życia. Zabiegi przeprowadzane będą w bardzo wysokim reżimie sanitarnym. Przed wizytą rodzica z dzieckiem wykonywany jest szczegółowy wywiad, który pozwoli wykluczyć wszelkie objawy mogące wskazywać na zakażenie Covid-19. Zachowane będą także inne ważne procedury bezpieczeństwa.
– Dzieci ą umawiane w dużej odległości czasowej, żeby nie stykały się ze sobą. Wykonywane jest to w poradni dzieci zdrowych, nikt chory tam nie przychodzi. Matka czy opiekun są informowani, że te odstępy wynoszą pół godziny do 40 minut, tak więc w poczekalni przebywa tylko jedno dziecko z opiekunem lub rodzicem – mówi Alina Zawadowicz, naczelna pielęgniarka w SPMZOZ. – Przestrzegamy tego, ponieważ po takim czasie, dłuższej przerwy w nieprzyjmowaniu dzieci, lekarz ma okazję dokładnie dziecko zbadać, porozmawiać. Personel oczywiście także ma wszelki zabezpieczenia, jeśli chodzi o odzież ochronną, na razie tego nam nie brakuje, mamy maseczki, przyłbice, fartuchy, rękawiczki. Na bieżąco prowadzona jest także dezynfekcja wszystkich powierzchni, ponieważ tutaj ten szczególny reżim sanitarny jest bardzo ważny.
Pacjenci przyjmowani są do poradni dzieci zdrowych, aby uniknąć kontaktu z chorymi. Wizyty odbywają się także odstępach czasowych pomiędzy kolejnymi osobami, a dzieci wraz z rodzicami w poczekalniach przebywają pojedynczo. Przychodnie realizują także wszystkie wszystkie szczepienia obecne w kalendarzu szczepień do 18. roku życia oraz przewidziane dla osób dorosłych.
– Ponowiliśmy też nasz program profilaktyczny, jeśli chodzi o szczepienia HPV dla dziewczynek. Ta realizacja zaczęła się w ubiegłym roku, wtedy były pierwsze dawki. Teraz też uruchomiliśmy ten program i drugą dawką szczepimy dziewczynki rocznika 2006. Wcześniej wykonywane to było na terenie szkół, teraz jednak jest to niemożliwe, dlatego zorganizowaliśmy to w punkcie szczepień w przychodni przy Wojska Polskiego – informuje Alina Zawadowicz. – Dzieci przyjmowane są tam na podobnych zasadach, przychodzą z rodzicami, wcześniej rozmowa telefoniczna, wywiad epidemiologiczny i w odstępie czasu te osoby są szczepione.
Jak na razie rodzice nie mają obaw przed wykonywaniem obowiązkowych szczepień swoich dzieci. Wdrożone zasady mają maksymalnie zminimalizować zagrożenie i obawy. (opr. jwb)