Miasto chwali się kolejnymi kamienicami komunalnymi i wspólnotowymi, które przeszły głęboką rewitalizację. Od 2018 roku remontowi poddano ponad 70 budynków ze starego zasobu mieszkaniowego.
Wszystkie prace koordynowane są przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Słupsku. Remonty przeprowadzano zarówno w budynkach wchodzących w skład komunalnego zasobu mieszkaniowego, jak i tych wspólnotowych, w których miasto ma swoje udziały. Realizacja zadania była możliwa dzięki udziałowi w projekcie „Łamiemy Bariery – Łączymy Pokolenia”, ale także wysiłkowi finansowemu samych wspólnot.
– Realizujemy w dużej mierze projekt rewitalizacyjny pod nazwą „Łamiemy bariery, łączymy pokolenia. Rewitalizacji obszaru podgrodzia, starego miasta i śródmieścia miasta Słupska”. Sięgamy też po dofinansowanie, przy czym procedura jest tu o tyle bardziej skomplikowana, że musimy wiele więcej przesłanek spełnić aniżeli w normalnym postępowaniu przetargowym, żeby wyłonić wykonawcę i rozliczyć proces inwestycyjny. Rewitalizujemy budynki miasta i rewitalizujemy budynki wspólnot mieszkaniowych – mówi Ewa Wach, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w Słupsku.
Remonty przeprowadzane są kompleksowo w zależności od potrzeb budynku. Kamienice nie tylko zyskają nowy wygląd zewnętrzny, ale wymienione będą też dachy czy stolarka okienna. Starsze kamienice remontowane są pod nadzorem konserwatora zabytków w celu zachowania historycznej architektury. Natomiast w innych budynkach w miarę możliwości próbuje się odtwarzać zabytkowe detale. Działania nie mogłyby być zrealizowane bez dużego zaangażowania samych wspólnot, które sięgały także po duże kredyty.
– Dużo wspólnot mieszkaniowych zaciągnęło kredyty bankowe, bo bez nich nie można byłoby udźwignąć tak dużych remontów. Były to kredyty nierzadko od 200, 300 nawet do 600, 700 tysięcy złotych. Jest to bardzo duże obciążenie dla budżetu domowego, bardzo dużo wyrzeczeń wspólnoty podejmują, ale efekt później jest. Pani prezydent powiedziała, że 48 wspólnot mieszkaniowych w ciągu 2,5 roku wyremontowało elewacje za 14 milionów złotych. To są tylko te wspólnoty, które nie uczestniczyły w rewitalizacji, mówiąc kolokwialnie, nie załapały się na program, ale realizowały swoje remonty własnym wysiłkiem – mówi Grzegorz Kubanek, dyrektor ds. technicznych w PGM Słupsk.
Łącznie na rewitalizacje kamieniec komunalnych i wspólnotowych wydano ponad 23 miliony złotych. (opr. jwb)