Zostały ostatnie dni na zgłoszenie swojej kandydatury na rachmistrza terenowego w powszechnym spisie rolnym w 2020 r. Zainteresowane osoby powinny kontaktować się z właściwymi urzędami gminy.
Do 8 lipca urzędnicy czekają na zgłoszenia mieszkańców, zainteresowanych pracą rachmistrza terenowego. Kandydaci muszą mieć ukończone 18 lat, zamieszkiwać na terenie gminy, w której aplikują oraz mieć co najmniej średnie wykształcenie. Nie mogą także być karani. Stosowne oświadczenia do wypełnienia można znaleźć w urzędach. Jak wygląda procedura rekrutacyjna wyjaśnia Karolina Karnicka z Urzędu Gminy Słupsk.
– Przede wszystkim sprawdzamy, czy dana osoba mieszka na terenie gminy Słupsk – informuje Karolina Karnicka. – Ponieważ ta osoba składa oświadczenie, że podaje prawdę czasami proszę o to, żeby udokumentowała średnie wykształcenie. Dopytujemy, czy na pewno znają się na obsłudze urządzeń mobilnych, bo praca rachmistrza w terenie będzie polegała głównie na ich obsłudze.
Po wstępnej weryfikacji, kandydaci przechodzą szkolenie i piszą test. Wynik egzaminu decyduje o zatrudnieniu rachmistrza. Przykładowo na terenie gminy Słupsk zatrudnieni rachmistrzowie będą musieli odwiedzić 321 gospodarstw. Jak informuje Karolina Karnicka, rolnicy będą mogli także dokonać samospisu.
– Jest nacisk na samospis internetowy, więc rolnik, jeśli ma dostęp do internetu będzie mógł w domu, przy użyciu swojego urządzenia dokonać takiego samospisu – zaznacza urzędniczka. – Jeżeli nie będzie miał takiej możliwości, to również w naszym urzędzie będzie stanowisko dla producenta rolnego i będzie mógł przyjść do nas. Pomożemy. Jeżeli nie dokona samospisu, to albo w formie wywiadu telefonicznego, albo w formie wywiadu bezpośredniego będzie musiał z tego obowiązku się wywiązać.
Spis rolny będzie prowadzony w całej Polsce. Rozpocznie się 1 września i potrwa od 30 listopada. Badanie to jest realizowane raz na 10 lat. (opr. rkh)