K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zostań opiekunem

0

W Słupsku brakuje opiekunów prawnych i kuratorów dla osób całkowicie lub częściowo ubezwłasnowolnionych. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie ogłasza nabór kandydatów i zachęca mieszkańców miasta do aplikowania na te stanowiska.

Opiekunem prawnym bądź kuratorem zazwyczaj zostają krewni osoby ubezwłasnowolnionej. W przypadku, gdy rodzina nie może zająć się taką osobą obowiązek ten spada na ośrodki pomocy społecznej. Wymagania, które muszą spełnić kandydaci na opiekunów prawnych i kuratorów mogą na pozór wydawać się skomplikowane, ale wcale takie nie są.

Podstawowe wymagania to pełnoletność i pełna zdolność do czynności prawnych – wyjaśnia Marcin Treder, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku. – To nie może być osoba karana za przestępstwo umyślne, a jej stan zdrowia pozwala pełnić taka funkcję.

Obowiązkiem opiekuna prawnego czy kuratora jest dbanie o interesy podopiecznego pod względem formalnym, czyli np. składanie wniosków o określone świadczenia.

Bycie opiekunem prawnym, bycie kuratorem to dbanie o interesy prawne osoby ubezwłasnowolnionej – tłumaczy dyrektor Marcin Treder. – To zapewnienie jej środków do utrzymania, ale nie poprzez wydatkowanie własnych zasobów, ale poprzez korzystanie z systemu. To są działania zmierzające do tego, żeby ta osoba miała przyznane świadczenia emerytalne, świadczenia z pomocy społecznej. Obowiązkiem opiekuna prawnego jest zapewnienie, a raczej dbanie o to, by osoba ubezwłasnowolniona miała zapewnioną opiekę zdrowotną, miejsce do zamieszkania, to reprezentowanie jej interesów w postępowaniach administracyjnych, pomoc przy załatwianiu spraw urzędowych. Ważnym jest, czego nie robi opiekun prawny, bo wielu kandydatów obawia się tej kwestii, a mianowicie opiekun prawny nie sprawuje bezpośredniej opieki związanej z podawaniem posiłków, czynnościami pielęgnacyjnymi czy opiekuńczymi. Absolutnie nie. Tym zajmują się na przykład opiekunki z ośrodka pomocy społecznej. Zadaniem opiekuna jest złożenie wniosku o przyznanie takiej formy pomocy.

W ciągu roku Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie jest zobowiązany przez sąd do wskazania kilkunastu kandydatów na opiekunów bądź kuratorów. Takie funkcje sprawuje już ponad 20 pracowników placówki. W związku z tym instytucja szuka słupszczan zainteresowanych tego typu działalnością. Co ważne, za sprawowanie funkcji opiekuna prawnego lub kuratora przysługuje wynagrodzenie. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.