Od dziś słupszczanie chcący wykonać badanie krwi nie muszą wchodzić do szpitala. Placówka otworzyła zewnętrzny punkt pobrań. Można w nim wykonać badania zlecone przez lekarza. Punkt świadczy także usługi odpłatne.
Zewnętrzny punkt diagnostyki laboratoryjnej mieści się w budynku starej pralni. W ten sposób zarząd szpitala zdecydował się ograniczyć przepływ ludności przez główny budynek. Dzięki temu rozwiązaniu ma być wygodniej i bezpieczniej.
– Zewnętrzny punkt diagnostyki laboratoryjnej utworzyliśmy po to, aby pomóc naszym pacjentom, aby nie wchodzić do głównego budynku – tłumaczy Marcin Prusak, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Tam często jest tłum ludzi i musimy go rozrzedzić. Musieliśmy ten punkt wyprowadzić z głównego budynku do budynku, który znajduje się obok. To taki charakterystyczny budynek po byłej pralni. Są informacje i łatwo do niego dotrzeć. Korzystać z niego będą nasi pacjenci od poniedziałku do piątku, w godzinach od 6.30 do 10.30 oraz w soboty, ale bez każdej pierwszej soboty miesiąca, w godzinach 7-10.30.
Punkt został dostosowany do potrzeb pacjentów. W jednym miejscu można zarówno oddać krew do badania jak i zapłacić za usługi wykonywane prywatnie.
– Wszystkie badania, jakie mamy w ofercie są możliwe do wykonania w naszym zewnętrznym punkcie pobrań – zapewnia Magdalena Łuszkiewicz-Chalecka, kierownik pracowni diagnostyki laboratoryjnej. – Przystosowaliśmy go tak na szybciutko, żeby wyjść do pacjenta, który długo był bez opieki, pacjenta komercyjnego, który często pracuje w dziwnych godzinach. Umożliwiliśmy mu korzystania z tego zewnętrznego punktu pobrań bez kolidowania z praca szpitala.
Pacjenci korzystający z punktu powinni pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, czyli o dezynfekcji rąk, ubraniu maseczki i zachowaniu odpowiedniego odstępu od innych oczekujących. Wyniki przeprowadzonych badań w większości przypadków są dostępne na drugi dzień.
– Umożliwiliśmy pacjentom odbiór wyników tutaj na następny dzień w godzinach pracy punktu lub, co jest preferowane, przez internet, ponieważ wszystkie nasze wyniki, poza tymi specjalistycznymi wykonywanymi w Gdańsku, są możliwe do odbioru indywidualnie. Wszystkie inne są do pobrania on-line – powiedziała Magdalena Łuszkiewicz-Chalecka.
Przed wejściem do punktu należy wypełnić ankietę wstępnej kwalifikacji, a następnie przekazać ją osobie rejestrującej badania. (opr. rkh)