Władze miasta uroczyście nadały imię Haliny Jastrzębskiej rondu przy zbiegu ulic Aluchny-Emelianow i Łady-Cybulskiego. To wieloletnia ordynator dziecięcego oddziału zakaźnego oraz uczestniczka powstania warszawskiego.
Halina Jastrzębska uczestniczyła w powstaniu warszawskim jako sanitariuszka w szpitalu polowym przy Złotej 58. Była również członkiem Szarych Szeregów. Za swoją postawę została odznaczona Krzyżem Powstańczym. Po wojnie osiedliła się w Słupku. Jako lekarka była inicjatorką powstania dziecięcego oddziału zakaźnego, którego przez następne 30 lat była ordynatorką.
– Pani Halina Jastrzębska to bohaterka powstania warszawskiego, sanitariuszka, urodzona w 1926 roku. Skończyła 18 lat, kiedy wybuchło powstanie warszawskie i od razu włączyła się w jego szeregi jako sanitariuszka. Została za to później odznaczona, za te 63 dni walki, Krzyżem Powstańczym. Nigdy rodzinie swojej najbliższej przez lata nie opowiadała o traumie tych młodzieńczych lat. Tak bywało, że ludzi, którzy mieli wojenne doświadczenie, czasami to ukrywali. Ona także nie ujawniała się w naszym życiu politycznym, nigdy nie wstąpiła do żadnej partii, natomiast należała i aktywnie działała w warszawskich kręgach dawnych żołnierzy Armii Krajowej – mówiła podczas uroczystości prezydent miasta Krystyna Danilecka-Wojewódzka.
Halinę Jastrzębską wspominali jej bliscy – rodzina i współpracownicy.
– W moich wspomnieniach pozostanie zawsze wielką przyjaciółką ludzi, zwierząt i książek – mówi Anna Zgórska, córka Haliny Jastrzębskiej. – Życzliwa, współczująca, potrafiła wczuć się w przeżycia innych, służyła im chętnie radą i pomocą. Jednocześnie była wymagająca. Przejmowała odpowiedzialność i oczekiwała tego samego od innych. Cechowało ją też specyficzne poczucie humoru i ironiczny dystans do samej siebie. Kiedy prosiłam ją o radę, zawsze uważnie słuchała, wyrażała swoje zdanie, a na moje pytanie: co mi radzisz, słyszałam standardową odpowiedź: dobrze ci radzę, rób jak chcesz.
Rondo Haliny Jastrzębskiej znalazło się w otoczeniu ulic, których patronami są inni uczestnicy powstania oraz lekarze związani ze Słupskiem. (opr. jwb)