Koniec wakacji nie oznacza końca bonu turystycznego. Ci, którzy nie zdążyli z niego skorzystać, mają na to czas. Mogą za niego opłacić weekendowe wyjazdy z najbliższymi, zimowiska albo wakacyjne pobyty np. w przyszłym roku. Do tej pory mieszkańcy województwa pomorskiego aktywowali około 53,7 tysiąca bonów, czyli niemal 20,5 procent z przygotowanych dla nich 262,3 tysiąca bonów.
Projekt pod nazwą Polski Bon Turystyczny wspiera nie tylko polskie rodziny, ale i krajową branżę turystyczną, która ucierpiała w wyniku epidemii koronawirusa. Bon w wysokości 500 złotych przyznawany jest na każde dziecko, któremu przysługuje dodatek „500+”. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 złotych, jednak aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie na PUE ZUS.
Bonem można płacić za noclegi i imprezy turystyczne na terenie Polski nie tylko w czasie wakacji. Można go wykorzystać na wspólny weekend bądź zimowisko.
Bonem można płacić do końca marca 2022 roku, co jednak nie znaczy, że do tego czasu koniecznie trzeba skorzystać z noclegu czy imprezy. Można bowiem opłacić bonem rezerwację na pobyt w późniejszym terminie.
W całym kraju wygenerowano ponad 4 miliony bonów turystycznych, z których aktywowano przeszło 87,7 tysiąca. Najwięcej, bo aż 124,1 tysiąca w województwie mazowieckim oraz 111,1 tysiąca w województwie śląskim. Najmniej – 18,3 tysiąca – w województwie podlaskim.
Bonem można płacić u podmiotów znajdujących się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Do tej pory zarejestrowanych zostało ponad 16,9 tysiąca firm. Ich listę można sprawdzić na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel. (jwb, źródło: ZUS)