K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Apel prokuratury

0

Prokuratura w Słupsku wystosowała apel do władz miasta o sprawdzenie wszystkich instalacji gazowych w budynkach komunalnych. Sprawa związana jest ze śmiercią 13-latki, która zatruła się tlenkiem węgla. W ostatnich dniach doszło także do rozszczelnienia instalacji przy ulicy Kniaziewicza.

Do śmierci 13-latki doszło w lutym tego roku wskutek zaczadzenia się dziewczynki podczas kąpieli. Tragedia wydarzyła się w mieszkaniu komunalnym znajdującym się w kamienicy przy ulicy Rybackiej. Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Słupsku, która wszczęła śledztwo odnośnie do nieumyślnego spowodowania śmierci.

Z uzyskanych w sprawie opinii biegłych wynika, że dziewczynka zatruła się tlenkiem węgla w łazience mieszkania, które posiadało niesprawny przewód wentylacyjny. Na niesprawności zwracano uwagę PGM sp. z o.o. podczas przeprowadzanych okresowych kontroli gazowniczych – mówi Paweł Wnuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Słupsku. – Śledztwo prowadzone jest w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci dziewczynki, spowodowania zaniedbań ze strony PGM w zakresie utrzymania właściwego stanu instalacji gazowych i wentylacyjnych w  mieszkaniu, które zajmuje rodzina zmarłej dziewczynki, oraz w sprawie narażenia na utratę zdrowia lub życia pozostałych mieszkańców tego budynku.

Śledztwo zostało przejęte przez Prokuraturę Okręgową w Słupsku, która czeka na wyniki oględzin pozostałych mieszkań w kamienicy oraz na opinię gazowo-kominiarską. W wyniku zdarzenia śledczy zwrócili się do władz miasta o przeprowadzenie kontroli we wszystkich mieszkaniach komunalnych, które posiadają instalację gazową.

W związku z ustaleniami śledztwa w sprawie śmierci 13-letniej Nikoli, która ztruła się tlenkiem węgla w mieszkaniu komunalnym zarówno Prokurator Okręgowy w Słupsku, jak i Prokurator Rejonowy w Słupsku zwrócili się w ramach wystąpień sygnalizacyjnych do Prezydenta Miasta Słupska z wnioskami m.in. o niezwłoczne zainicjowanie kompleksowej kontroli we wszystkich lokalach mieszkalnych, których właścicielem jest miasto, a które wyposażone są w instalacje gazowe do podgrzewania wody. Jeśli chodzi o wystąpienie Prokuratora Okręgowego w Słupsku, to poproszono w nim prezydenta miasta o informacje w zakresie podjętych działań do końca września tego roku. Tego rodzaju informacja póki co do tutejszej prokuratury jeszcze nie wpłynęła – informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku.

Miasto zapewnia, że kontrole instalacji gazowych w zasobie komunalnym prowadzone są dwutorowo i rozpoczęły się w czerwcu. Niedawno nieszczelność instalacji gazowej wykryto także w zarządzanym przez PGM budynku przy ulicy Kniaziewicza. Gaz miał ulatniać się przy czterech gazomierzach. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.