K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Szpital wyróżniony

0

Słupski szpital zdobył pierwsze miejsce w kraju w kategorii „Nowatorskie produkty i e-usługi poprawiające jakość życia i zdrowia” w konkursie „Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje 2019”. To nie jedyne wyróżnienie w tym plebiscycie. Placówkę doceniono także za działania podejmowane na rzecz poprawy zdrowia seniorów.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku zdobył pierwsze miejsce w kategorii „Nowatorskie produkty i e-usługi poprawiające jakość życia i zdrowia”. Placówkę doceniono za realizację projektu „Program diagnostyki i leczenia obrzęku chłonnego”. Co ciekawe, słupski szpital jest jedną z dwóch placówek w kraju wykonujących operacje mikrochirurgiczne na węzłach chłonnych.

Długo przygotowywaliśmy się do programu, który właśnie zajął to pierwsze miejsce. Jest to program diagnostyki leczenia obrzęku chłonnego. To bardzo ważna dziedzina, ponieważ po operacjach nowotworowych, szczególnie po usunięciu węzłów chłonnych, następuje obrzęk kończyn górnych i dolnych, co często zdarza się np. przy operacjach nowotworów piersi. Pacjenci, szczególnie pacjentki cierpią na ten obrzęk, ponieważ kończyny są obrzmiałe, napuchnięte w związku z zastojem limfy – mówi Anetta Barna-Feszak, wiceprezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Bardzo długo przygotowywaliśmy się do zabiegów przeszczepu węzłów chłonnych i przeszczepu naczyń limfatycznych. Szczególnie duże zaangażowanie wykazał ordynator oddziału pan Cezary Kaczmarkiewicz. Nasi lekarze jeździli do Tokio, gdzie szkolili się u najlepszych, m.in. szefa centrum leczenia obrzęku chłonnego pana Takumi Yamamoto, który także przyjeżdżał do nas i pod jego okiem wykonywane były pierwsze zabiegi. U nas te zabiegi odbywają się pod przewodnictwem dra Daniela Maliszewskiego, dotąd wykonaliśmy ich 50. Lekarze dalej się szkolą, doskonalą swoje umiejętności, my doposażamy blok operacyjny w sprzęt. Urządzenia, które są potrzebne do tego typu zabiegów, to m.in. zestaw do zieleni indocyjaninowej, który kosztuje 350 tysięcy, plus narzędzia do mikrochirurgii.

Szpital doceniono także za działania podejmowane na rzecz seniorów. W tym zakresie oferta placówki jest bardzo bogata:

Ważną sprawą jest szczepienie przeciwko pneumokokom, zaszczepiliśmy prawie 300 osób, seniorów. Ale są też akcje prozdrowotne dotyczące uświadamiania czy profilaktyki, np. badania profilaktyczne. Mierzymy seniorom ciśnienie, poziom cukru, wykonujemy im masaże, udzielamy porad dietetycznych. Styczeń ogłosiliśmy dniem seniora i wtedy tych spotkań dla seniorów mieliśmy bardzo dużo.

Pracownicy szpitala zamierzają nadal rozwijać i doskonalić realizowane programy. Już niedługo rozpocznie się także realizacja kolejnych projektów.

Mamy bardzo dużo nowych programów, m.in. program leczenia otyłości, gdzie pacjenci są diagnozowani i prowadzeni przez naszych lekarzy. Biorą w tym także udział psychologowie, dietetycy i jest to naprawdę kompleksowa opieka nad pacjentem otyłym. Poza tym mamy też program KOS-zawał realizowany przez NFZ, czyli program opieki nad pacjentem od momentu zawału przez rok. Pacjent jest przez szpital zaopiekowany, także przez poradnie, ma cykl spotkań, rehabilitację kardiologiczną i po takim roku, w pełni świadomy, z nowymi nawykami ma wrócić do pracy po zawale, przystosowany do nowego stylu i sposobu życia – mówi wiceprezes szpitala.

Nagrody „Inspiracje” są elementem programu „Bezpieczny Szpital Przyszłości”, prowadzonego przez Idea Trade od 2015 roku. To program edukacyjny kierowany do osób zarządzających szpitalami i odpowiedzialnych za zarządzanie jakością w swoich placówkach. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.