K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Biblioteka dla niedowidzących

0

Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku zaprasza do wzięcia udziału w warsztatach obsługi urządzeń lektorskich „czytak”. Dzięki pozyskanym przez placówkę środkom finansowym osoby niewidome i słabowidzące mogą wypożyczyć audiobooki wraz ze specjalnym urządzeniem umożliwiającym odtworzenie treści książki.

Projekt „Poznajmy się” realizowany przez słupską bibliotekę jest skierowany do osób niepełnosprawnych z dysfunkcją wzroku. W ramach prowadzonych zadań odbędą się między innymi warsztaty książki dotykowej oraz spotkania autorskie.

Projekt będzie obejmował spotkania z niewidzącym pisarzem Tomaszem Wandzlem. W tym roku wyszła jego książka „Chłopiec z Kresów”. Będzie to więc także promocja tej książki. To historia oparta na faktach z życia naszego głównego bohatera. Zachęcamy, spotkanie odbędzie się 21 października o godzinie 15.30 – zaprasza Maria Chamier-Gliszczyńska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. – Inne spotkanie w ramach realizowanego projektu to spotkanie z panem Jackiem Kissem, lektorem ponad 600 audiobooków, m.in. audiobooka dla dzieci „Skarb królów” Dariusza Rekosza. Pan Kiss z zawodu jest aktorem lalkarzem, grywał w teatrze Guliwer w Warszawie, to człowiek o niesamowitym poczuciu humoru. Myślę więc, że będzie to wyjątkowe spotkanie, szczególnie dla osób, które od wielu lat słuchają książek mówionych, bo książki dla Polskiego Związku Niewidomych pan Jacek zaczął nagrywać już w latach 70. To spotkanie odbędzie się w sobotę, 17 października o godzinie 11 również tutaj, w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Placówka zakupiła także urządzenia lektorskie „czytak”, ponieważ część audiobooków można odtworzyć tylko w specjalnym odtwarzaczu. Czytelnicy będą mogli wypożyczyć go razem z audiobookiem.

Czasami są to audiobooki niedostępne w innym formacie, autorów też niedostępnych, bo np. jest to Vargas Llosa czy autorzy, którzy nagrywali wcześniej, i wtedy te książki są do odtworzenia tylko w tym określonym odtwarzaczu – mówi Maria Chamier-Gliszczyńska.

Warsztaty z obsługi odtwarzacza odbędą się 15 i 22 października, ale z uwagi na pandemię zainteresowane osoby powinny wcześniej telefonicznie zgłosić chęć uczestnictwa w zajęciach. W ramach projektu „Poznajmy się” zaplanowano także spotkania międzypokoleniowe:

Projekt będzie również obejmował spotkania dzieci z osobą niewidomą. To świetna lekcja tolerancji, tolerancji wobec człowieka trochę innego, niepełnosprawnego. Uważam, że spotkania będą uczyły dzieci wrażliwości. Tak więc to projekt szczególny i mamy nadzieję, ze jego realizacja przysporzy mieszkańcom wielu uciech – szczególnie ze spotkań z pisarzem i z lektorem, i że zakup tych specjalnych urządzeń wzbogaci ofertę naszej biblioteki.

Słupska biblioteka ma w swojej ofercie ponad 3 tysiące audiobooków do odtwarzania na dowolnym urządzeniu oraz drugie tyle do odtwarzania na „czytaku”. Jest to jedna z większych kolekcji na Pomorzu. Pierwsze książki dźwiękowe placówka zakupiła ponad 10 lat temu. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.