K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Onkologiczne wsparcie

0

Słupski szpital zachęca pacjentów onkologicznych oraz ich rodziny do wzięcia udziału w specjalnych warsztatach. Konsultacje będą prowadzone do 5 grudnia i obejmą kilka aspektów w tym m.in. wsparcie dietetyczne. Niestety z uwagi na pandemię, porady będą udzielane w formie telefonicznej oraz on-line.

Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego już po raz czwarty organizuje „Warsztaty Świadomości Onkologicznej”. Dzięki tej inicjatywie pacjenci oraz ich rodziny mogą otrzymać niezbędne wsparcie oraz cenne wskazówki wspomagające powrót do zdrowia. Warsztaty podzielono na cztery obszary.

Pierwszy obszar to wsparcie psychoonkologiczne, czyli konsultacje z psychoonkologami, specjalistami w zakresie psychoonkologii, w tym psychoonkologii dziecięcej, a także onkoseksuologii, relacji również wtedy, kiedy jeden z partnerów, jeden z małżonków przeżywa chorobę nowotworową – mówi dr Sebastian Zdończyk, psycholog w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. – Drugi obszar to obszar związany z leczeniem żywieniowym, ze wsparciem dietetycznym w trakcie choroby nowotworowej i są to różnego rodzaju zalecenia dotyczące tego, jak dieta wpływa na proces zdrowienia. Trzeci obszar związany jest z aktywnością ruchową, z rehabiliktacją. To wszelkie porady à propos bezpiecznej aktywności ruchowej, bezpiecznego wysiłku, a także terapia przeciwobrzękowa. Obszar czwarty ma pomóc wrócić pacjentom po chorobie onkologicznej do aktywności zawodowej, bo jak wiemy, choroba onkologiczna dotyka pacjentów w różnym wieku.

W tym roku, z uwagi na pandemię, konsultacje będą odbywać się w formie teleporad bądź za pośrednictwem dostępnych komunikatorów. Niemniej jednak personel słupskiego szpitala zachęca do skorzystania z warsztatów.

Istotne jest, że choroba onkologiczna dotyka nie tylko pacjenta, ale cały system rodzinny, cały system bliskich znajomych. Te obszary, o których wspomniałem, są bardzo istotne w procesie zdrowienia każdego z pacjentów, tak więc wsparcie jest w sposób szczególny dedykowane osobom, które doświadczają choroby, ale również bliskim, osobom, które są w przyjaźni. Każdy z nas także ma wyobrażenia choroby nowotworowej i bardzo często okazuje się, że często nie są one zgodne z tym, co dzisiaj oferuje współczesna medycyna, a w sposób szczególny psychoonkologia czy psychologia – mówi dr Sebastian Zdończyk.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z warsztatów powinny się zarejestrować pod numerem 792 832 230 lub 792 831 884. Projekt jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego. (opr. jwb)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.