Rozpoczęły się zapisy na bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób powyżej 65. roku życia. Z tej inicjatywy mogą skorzystać mieszkańcy miasta i powiatu leczeni z powodu chorób układu oddechowego. Szczepienia prowadzi Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku.
Pneumokoki to bakterie, które mogą wywoływać wiele chorób, między innymi te nieinwazyjne, np. zapalenie zatok, jak i wymagające hospitalizacji, np. sepsa. W grupie ryzyka zakażenia pneumokokami znajdują się seniorzy, dlatego samorząd województwa pomorskiego utworzył Regionalny Program Polityki Zdrowotnej – „Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65+ z grupy ryzyka”. Aktualnie słupski szpital przystępuje do realizacji tego zadania i zaprasza do skorzystania z bezpłatnych szczepień.
– To są szczepienia dla seniorów, czyli wiek 65+ – informuje Marcin Prusak, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Jeden istotny warunek. Trzeba mieć choroby przewlekłe układu oddechowego, wymagane w projekcie. Osoby spełniające te warunki muszą przynieść zaświadczenie od lekarza, albo dokumentację medyczna poświadczającą, że na te choroby chorują. Na przykład wypis ze szpitala. Trzeba przynieść to zaświadczenie do szpitala na badanie i wtedy szczepienie będzie wykonane. Wcześniej trzeba się zarejestrować telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 10 – 13. Trzeba podać adres zamieszkania, PESEL i zadeklarować posiadanie chorób układu oddechowego i w wyznaczonym terminie można przyjść na szczepienie.
Rejestrować się można, dzwoniąc pod jeden z podanych numerów: 59 8460 615 lub 59 8460 632. Łącznie zostanie zaszczepionych ponad 300 osób – 142 seniorów ze Słupska i 189 z powiatu słupskiego. Szczepienia będą prowadzone w budynku H.
– Nie chcieliśmy wprowadzać szczepień tej dużej grupy osób do poradni, ale z powodów epidemicznych i organizacyjnych, bo do poradni może wejść tylko określona liczba osób, dlatego te badania i szczepienia będą organizowane w budynku H. To jest były budynek pralni. Pomieszczenie, które normalnie przeznaczone jest na punkt konsultacyjno-diagnostyczny HIV działający tylko raz w tygodniu. To w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu będzie można przeprowadzić i wywiad lekarski i samo szczepienie seniorów. Jest poczekalnie, więc warunki są odpowiednie, a do tego nie gromadzimy dużej liczby osób – powiedział Marcin Prusak.
Pierwsze szczepienia w ramach programu zaplanowano na najbliższy poniedziałek. W ubiegłym roku zaszczepiono 2153 osoby z 2220 zaplanowanych. (opr. rkh)