Festiwal Praw Dziecka oraz słupski Strajk Kobiet to przedsięwzięcia nagrodzone w konkursie na najlepszą inicjatywę społeczną 2020 roku. Plebiscyt po raz drugi zorganizowało Centrum Inicjatyw Obywatelskich.
Plebiscyt na najlepszą inicjatywę społeczną to sposób na docenienie lokalnych przedsięwzięć aktywizujących mieszkańców Słupska. Propozycje działań angażujących mieszkańców i przynoszących korzyści społeczne zgłaszali sami słupszczanie. W tym roku zgłoszeń było mniej niż w latach ubiegłych. Mimo to obrady komisji były burzliwe.
– Wszystkie te inicjatywy społeczne i obywatelskie zgłaszane do tego konkursu są bardzo wartościowe, bardzo ciekawe – zapewnia Inga Kawałek z Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku. – Na komisji zawsze zastanawiamy się, które wyróżnić, bo każda jest ważna. Z racji tego, że rok jest covidowy, trudny, więc tych aktywności zewnętrznych było niewiele. Były jednak takie, które w największym stopniu zasługują na wyróżnienie.
Ostatecznie wyróżniono dwie inicjatywy. Jedną z nich jest słupski Strajk Kobiet.
– Dyskusja była taka, że Strajk Kobiet to w ogóle jest inicjatywa słupszczan i słupszczanek – mówi Inga Kawałek. – Nie jest to inicjatyw kilku osób, które ją zgłosiły do konkursu. To jest Dana Wawrowska, to siostry Siadlak czy Anna Safader, które przyjęły rolę koordynacyjną, jednak my wyróżniamy przede wszystkim mieszkańców, którzy chcieli wyjść na ulicę, chcieli protestować, pokazać swoją aktywność społeczną, obywatelską, ponieważ ich zdaniem sytuacja tego wymaga.
Nagrodę otrzymali także Słupscy Korczakowcy za organizację Festiwalu Praw Dziecka. Pomysłodawcy imprezy nie ukrywają, że otrzymane wyróżnienie cieszy i jest motywacją do dalszej pracy.
– Myślę, że radość, ale i potwierdzenie, że to co robimy ma sens – uważa Przemysław Kaca z Słupskich Korczakowców. – Czasy pandemii trochę nam krzyżują te plany, ale myślę, że ten Festiwal Praw Dziecka, który realizowaliśmy i który mieszkańcy doceniają będziemy kontynuować, gdy wrócimy już do normalności. Teraz to była druga edycja. Skupiliśmy się ponownie na współpracy z młodzieżą, w ramach której zrobiliśmy dialog obywatelski, debatę oksfordzką, w której to młodzież dyskutowała na tematy jakże dla nich ważne, bo dotyczące zarówno ich praw i obowiązków, ale też przemocy, z którą się spotykają. Właśnie w te działania zaangażowały się różne instytucje naszego miasta. To Słupski Ośrodek Kultury, Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna, klub bokserski, szkoły średnie. To pokazuje, że młodzi ludzie chcą dyskutować. Są nie tylko obserwatorami, ale i aktywnymi mówcami. Zwieńczeniem była impreza mikołajkowa przy ulicy Ogrodowej, którą robimy dla dzieci co roku. Niestety, w tym roku nie możemy jej zrobić, ale robimy zrzutę dla domów dzieci w Słupsku i w Ustce.
Co ciekawe, w tym roku obie nagrodzone inicjatywy skupiają się na temacie praw człowieka.
– Tak się złożyło, że te przedsięwzięcia, które dotyczą praw człowieka, czyli praw dziecka, praw kobiet wysunęły się na pierwsze miejsce – podsumowuje Inga Kawałek. – To znaczy, że mieszkańcy widzą je jako ważne rzeczy. Trzeba o nich dyskutować na różne sposoby.
Pracownicy Centrum Inicjatyw Obywatelskich mają nadzieję, że plebiscyt wpisze się w cykliczne działania w mieście. (opr. rkh)