„Twarze Białoruskiego Protestu” to tytuł wystawy, którą można zobaczyć on-line na stronie internetowej Słupskiego Ośrodka Kultury. Jest to seria portretów osób, które zostaną kiedyś umieszczone we wszystkich podręcznikach historii Białorusi, jako bohaterowie wydarzeń roku 2020.
Wystawa prezentowana na stronie internetowej oraz na profilu facebookowym Słupskiego Ośrodka Kultury ma zwrócić uwagę odbiorców na problemy współczesnej Białorusi. Protestujący Białorusini domagają się dymisji prezydenta Aleksandra Łukaszenki, zwolnienia blisko 143 więźniów politycznych oraz przeprowadzenia wolnych wyborów. Do obejrzenia wystawy zachęca jej koordynatorka.
– Składa się ona z 19 portretów – informuje prof. Maria Aleksandrovich, koordynatorka wystawy. – Są przygotowane przez zdolną młodą artystkę, Białorusinkę Nadzieję Makiejewą, która ukończyła Białoruską Państwową Akademię Sztuk Pięknych, a teraz mieszka w Stanach Zjednoczonych i dlatego otwarcie może mówić o tym wszystkim, co chciałaby przekazać nam. Dlaczego ta wystawa jest dla nas ważna? Ważna, żeby ludzie o tym mówili, wiedzieli, że w XXI wieku pod granicami Polski dzieje się to, co w głowie się nie mieści żadnego wyedukowanego człowieka. Studenci i emeryci, kobiety i mężczyźni, lekarze i sportowcy wychodzą i walczą o swoje prawa, o godność obywatelską.
Obok każdego portretu znajduje się opis prezentowanej postaci.
– Autorka powiedziała, że te portrety są pewną refleksją o wydarzeniach w Mińsku – przekazuje prof. Maria Aleksandrovich. – Oprócz tego jest to dodatkowy kanał informowania tych, którzy może nie czytają wiadomości i nie oglądają telewizji na całym świecie i na Białorusi. Te prace mogą przyciągnąć uwagę, zaciekawić i pomóc ludziom na Białorusi oraz być na bieżąco z wydarzeniami. Jest to ważne wydarzenie, ponieważ informacja musi iść. Będziemy bardzo wdzięczni, jeżeli każdy z was poświęci chwilę wolnego czasu na za[poznanie się z wystawą i dać lajka. Dzięki temu więcej ludzi będzie mogło obejrzeć wystawę, a musimy pamiętać, że bez wolnej Białorusi tak naprawdę nie ma bezpiecznej Polski. Bez wolnej Białorusi trudno też mówić o tym, że będzie sprawiedliwa i kwitnąca Europa.
Z inicjatywą przygotowania i publikacji wystawy wyszli mieszkający w Słupsku Białorusini. (opr. rkh)