W związku z wykryciem wirusa ptasiej grypy na fermie kur w Kwakowie zdecydowano o utylizacji kilkuset tysięcy sztuk zakażonego drobiu. Dodatkowo na obszarze 10 kilometrów od ogniska wprowadzono dodatkowe zasady bioasekuracji.
Na fermie kur w Kwakowie wykryto ogniska wirusa ptasiej grypy H5N8. W związku z tym zdecydowano o utylizacji ponad 200 tysięcy sztuk drobiu znajdującego się w gospodarstwie.
– Państwowy Instytut Weterynaryjny Instytut Badawczy w Puławach w dniu 4 grudnia potwierdził wynik dodatni wysoce zjadliwej grypy ptaków w próbkach pobranych od drobiu w powiecie słupskim. Ognisko zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano łącznie 266 tysięcy sztuk kur niosek. Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania choroby, przewidziane w wypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków zgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Trwa jeszcze dochodzenie epizootyczne. Co do dokładnej liczby kur, które zostaną poddane uśmierceniu, będziemy wiedzieć dopiero po zakończeniu postępowania dochodzenia epizootycznego – mówi Agnieszka Arendt, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku.
Po wykryciu wirusa wprowadzono buforową strefę bezpieczeństwa w promieniu 10 kilometrów od miejsca zagrożenia. Służby apelują także o przestrzegania zasad bezpieczeństwa, które mają zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.
– Wokół ogniska choroby zostały wyznaczone strefy – zapowietrzona w promieniu 3 kilometrów i zagrożona w promieniu 7 kilometrów. Obejmują one część powiatu słupskiego oraz część terenu powiatu bytowskiego. Wszystkie zakazy i nakazy, m.in. nakaz trzymania drobiu w zamknięciu, nakaz stosowania środków dezynfekcyjnych na wejściach i wyjściach do gospodarstw utrzymujących drób, zakaz sprzedaży drobiu, ptaków oraz jaj na targowiskach, zakazy wywozu drobiu i jaj ze strefy zapowietrzonej bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii czy też zakaz organizowania pokazów ptaków. Zakazy na wskazanych terenach zostaną utrzymane przez minimum 21 do 30 dni od czasu wstępnej dezynfekcji ogniska choroby i zakończenia dochodzenia epizootycznego, to jednak jeszcze trwa. Więcej informacji będę mogła podać w najbliższym czasie – informuje Agnieszka Arendt.
Służby zalecają ochronę hodowlanego drobiu przez kontaktem z dzikim ptactwem. To pierwsze w tym roku ognisko ptasiej grypy na Pomorzu. (opr. jwb)