Gmina Słupsk zakończyła kolejne inwestycje infrastrukturalne. W ramach rekompensat zmodernizowano ważne ulice w Siemianicach. Oprócz tego przebudowano drogi w innych miejscowościach na terenie gminy.
Mieszkańcy Siemianic mogą cieszyć się z nowych inwestycji drogowych. Pomimo epidemii i zagrożenia opóźnieniem prac udało się przebudować i zmodernizować łącznie pięć ulic prowadzących do nowych osiedli.
– Kończymy i odbieramy właśnie w tym momencie kilka ważnych z punktu widzenia mieszkańców i rozwoju gminy inwestycji drogowych, i nie tylko drogowych, bo inwestycji, które uzyskały finansowanie zewnętrzne zarówno z Funduszu Dróg Samorządowych czy w ramach rekompensaty z tytułu lokalizacji tarczy antyrakietowej lub też w ramach pierwszego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To właśnie te programy rządowe, unijne, ale także nasze środki budżetowe pozwoliły na te ważne inwestycje, jak ulica Pogodna w Siemianicach, gdzie odbudowana została nawierzchnia asfaltowa z ciągiem pieszo-rowerowym i oświetleniem, jak pierwszy etap ulicy Spacerowej, połączenie z ulicą Rzemieślniczą, także przedłużenie ulicy Miejskiej z dodatkowym chodnikiem i nawierzchnią. To w ramach tylko Siemianic – informuje Adam Jaśkiewicz, wicewójt gminy Słupsk.
W tym roku prace drogowe wykonano także w Strzelinie, gdzie wymieniono nawierzchnie na głównych ulicach oraz wybudowano przyłącza sieci wodnej i kanalizacyjnej. Oprócz tego gmina skupia się także na rozbudowie bazy oświatowej, jak na przykład budowa przedszkola we Włynkówku. Natomiast o przyszłorocznych zadaniach inwestycyjnych zdecyduje najbliższa sesja budżetowa.
– Mamy przede wszystkim zabezpieczone środki w projekcie budżetu na kontynuację wszystkich inicjatyw czy inwestycji, które w tym roku zostały rozpoczęte lub uzyskały finansowanie. Mamy kontynuację tych kubaturowych zadań, które są przechodzącymi, które się nie wybudowały, bo inwestycja rozłożona była na dwa lata. I oczywiście mamy także te, które – jak wydaje nam się z naszej perspektywy – w pierwszej kolejności trzeba przeprowadzić. Przyświeca nam przy tym taki cel, aby w tych okrojonych – tak trzeba je nazwać – możliwościach inwestycyjnych przeprowadzić inwestycje, które mają strategiczne znaczenie dla rozwoju gminy, mówimy o tej części dochodowej. A więc oprócz tego, że najważniejsze jest dobro i komfort życia mieszkańców, musimy także dbać o to, aby ściągać tu podatników w postaci firm czy instytucji, które są dla nas głównymi podmiotami pozwalającymi utrzymać się i dalej inwestować – mówi wicewójt Adam Jaśkiewicz.
Z dużych zadań na przyszły rok planowane jest uzbrojenie terenów inwestycyjnych w Płaszewku oraz wykonania połączenia ulicy Inwestycyjnej z ulicą Gdyńska w Słupsku. (opr. jwb)