K6 INFO – LOKALNY SERWIS INFORMACYJNY REGIONU SŁUPSKIEGO

Zalegalizować samowolę

0

Mieszkańcy wspólnoty mieszkaniowej „Dom Nauczyciela” w Dębnicy Kaszubskiej walczą z samowolą budowlaną wykonaną przez firmę gastronomiczną żony przewodniczącego rady gminy. Okazuje się, że w świetle prawa niewiele mogą zrobić. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wznowił postępowanie, ale procedura zgodnie z prawem zmierza ku legalizacji samowolnie wykonanych prac.

Na początku grudnia informowaliśmy o sąsiedzkim konflikcie pomiędzy mieszkańcami wspólnoty mieszkaniowej „Dom Nauczyciela” w Dębnicy Kaszubskiej a lokalną firmą gastronomiczną, zarządzaną przez przewodniczącego rady gminy. Działalność jest prowadzona w tym samym budynku, w którym znajdują się mieszkania. Spór pomiędzy zarządem wspólnoty a właścicielką firmy dotyczy m.in. samowolnie wykonanych robót budowlanych. O odniesienie się do sprawy zwróciliśmy się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Inspektor o szczegółach nie chciał rozmawiać przed kamerą, ale przygotował odpowiedzi na zadane przez redakcję pytania. Przyznał, że roboty wykonane w budynku są samowolą budowlaną. Poinformował, że w styczniu 2020 roku przeprowadzono wizję lokalną, podczas której inwestor nie wykazał się dokumentami dotyczącymi legalności zmiany sposobu użytkowania obiektu oraz przeprowadzonych w nim robót budowlanych. Inwestor otrzymał konkretne zalecenia, które miał wykonać do końca lipca, m.in. montaż separatora tłuszczu czy naprawę instalacji wentylacyjnej. 31 lipca na wniosek inwestora postępowanie zawieszono. Zapytaliśmy inspektora nadzoru, jakie kroki na początku prowadzenia działalności powinien podjąć inwestor, aby móc prowadzić działalność zgodnie z prawem.

Zmiana sposobu użytkowania obejmująca w swoim zakresie również przebudowę lokalu, wymaga uzyskania decyzji w formie pozwolenia na roboty budowlane – wyjaśnia Miłosz Kuligowski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Słupsku. – Projektant wykonuje projekt przebudowy tego budynku, lokalu. Projekt jest składany do administracji architektoniczno-budowlanej czyli do starostwa powiatowego w Słupsku, następnie jest zatwierdzany decyzją na roboty budowlane. Roboty są wykonywane pod nadzorem osoby posiadającej uprawnienia konstrukcyjno-budowlane. Po wykonaniu robót można przystąpić do użytkowania obiektu. Nie jest wymagana zgoda powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Możliwe, że z innych ustaw wynikałoby, że trzeba uzyskać zgodę innych instytucji, na przykład sanepidu, inspekcji sanitarnej.

Ponieważ w tym wypadku było odwrotnie, najpierw samowolnie wybudowano, więc teraz toczy się postępowanie mające na celu doprowadzenie robót do stanu zgodnego z prawem. W tej sprawie jest wiele ciekawych wątków – z jednej strony działalność jest prowadzona w lokalu nieprzeznaczonym do tego rodzaju działalności, z drugiej – z dokumentów wynika, że badania sprawności wentylacji czy poziomu hałasu zostały przeprowadzone przez inwestora w innych budynkach niż ten, którego dotyczy postępowanie. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wznowił postępowanie i wyznaczył kolejną kontrolę na 7 dzień stycznia 2021 roku. O sprawie będziemy informować. (opr. rkh)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.