W związku z planami rozbiórki dworca kolejowego w Słupsku wojewódzki konserwator zabytków zwrócił się do PKP z prośbą o zachowanie neonu „SŁUPSK”. Podświetlany napis może zostać wpisany do ewidencji zabytków.
Neonowy napis „SŁUPSK” po trzech dekadach stał się charakterystycznym elementem dworca kolejowego PKP. Jednak w związku z planami wyburzenia obecnego budynku i budowy w jego miejsce nowego zaszła obawa, że neon może przepaść razem z dworcem. Dlatego też wojewódzki konserwator zwrócił się z prośbą do właściciela napisu o jego zachowanie.
– Z uwagi na to, że dostaliśmy zgłoszenia od mieszkańców, a nawet od jednego konserwatora sztuki, który nie jest mieszkańcem, ale w pewien sposób pozostaje związany ze Słupskiem, o to, aby zainteresować się napisem, instalacją neonu na dworcu w Słupsku. Wystosowaliśmy już pismo do właściciela z prośbą o zachowanie tego elementu charakterystycznego dla naszego dworca oraz z prośbą o informację, co w ogóle planuje z tym elementem zrobić, jak będzie przebiegała inwestycja i czy rzeczywiście neon będzie zachowany – mówi Krystyna Mazurkiewicz-Palacz, kierownik delegatury WUOZ w Słupsku. – Jednocześnie nasza instytucja kultury – Nowy Teatr – wyraziła chęć przejęcia takiego neonu, jeżeli właściciel, PKP, stwierdził, że nie jest mu potrzebny. Myślę, że to też jest dobry pomysł. Jakkolwiek to się jednak skończy, czy neon pozostanie na dworcu kolejowym, czy znajdzie się w naszym teatrze, będzie to spełnienie naszych oczekiwań ochrony.
Jak wyjaśnia Krystyna Mazurkiewicz-Palacz, zabytek to nie tylko rzecz wiekowa, ale także unikalne wytwory działalności człowieka czy technologie, które nie są już stosowane. Takie są też neony, niegdyś powszechne, a dziś coraz rzadziej spotykane. Aby zachować napis, konserwator będzie starał się wpisać go do ewidencji zabytków:
– Jeżeli właściciel się zgodzi, będzie go można wpisać do ewidencji zabytków ruchomych, bo tylko pod takim warunkiem będzie można wpisać taki obiekt.
Oprócz napisu „SŁUPSK” na dworcu PKP, w mieście zachował się jeszcze neon widoczny na budynku PTTK przy ulicy Kilińskiego. (opr. jwb)