Dwadzieścia osiem uwag zgłosili słupszczanie do projektu budżetu miasta na 2021 rok. Mieszkańcy swoje spostrzeżenia najchętniej zgłaszali drogą elektroniczną. Kilka uwag zasygnalizowano także za pośrednictwem ankiety konsultacyjnej. Co ważne część propozycji została częściowo uwzględniona.
Konsultacje projektu budżetu miasta trwały od 28 listopada do 19 grudnia 2020 roku. W tym czasie słupszczanie mogli zapoznać się z uchwałą i zgłosić swoje spostrzeżenia drogą mailową, za pośrednictwem ankiety czy też w formie telefonicznej. Inicjatywą wykazało się tylko kilkoro mieszkańców.
– Wpłynęło łącznie 28 uwaga, z czego jedna nie dotyczyła przedmiotu konsultacji – informuje Monika Rapacewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Słupsku. – Po analizie właściwy wydział jedna uwagę uwzględnił, 19 zostało nieuwzględnionych, a 7 zostało częściowo uwzględnionych. Uwagi dotyczyły różnych obszarów, ale gównie tematów inwestycyjnych, między innymi projektowania przebudowy jakichś dróg czy montażu oświetlenia na konkretnych ulicach. Przykładem uwzględnionej uwagi jest projekt przebudowy ulicy Jana Kazimierza. Miasto miało w planach takie działania inwestycyjne i to dobrze się wpisało w nasze koncepcje projektowe i budowlane. Nieuwzględnione uwagi dotyczyły chociażby budowy sygnalizacji świetlnej przy alei 3 Maja i zagospodarowania terenu Emceku. Nie została ona uwzględniona ze względu na to, że do tego tematu jeszcze nie podchodziliśmy, nie mamy kosztorysu i dokumentacji projektowej, nie mniej jednak taki sygnał przesłany został do Zarządu Infrastruktury Miejskiej, żeby przyjrzeć się temu obszarowi i może w przyszłym roku wciągnąć to zadanie inwestycyjne. Za wszystkie uwagi mieszkańcom dziękujemy i mamy nadzieję, że coraz więcej osób będzie chciało w nich brać udział.
Władze miasta zachęcają słupszczan do czynnego udziału w różnego rodzaju konsultacjach ogłaszanych przez magistrat. Tylko zabierając głos w danej kwestii można mieć wpływ na to, co dzieje się w Słupsku.
– Zdanie mieszkańców jest przekładane na realne czynności, realne działania – przekonuje Monika Rapacewicz. – Widzimy też, że w zależności od tematu, liczba mieszkańców uczestniczących w konsultacjach jest różna. Najchętniej mieszkańcy uczestniczą w konsultacjach tematów, które ich dotyczą bezpośrednio, na przykład gdzie ma być przejście dla pieszych, jak zagospodarować teren parku. Czasami są tematy trudne, przez które ciężko przebrnąć i wówczas mieszkańców jest mniej. Warto jednak rozmawiać, dzwonić na dyżury konsultacyjne, bo trakcie rozmowy te tematy stają się prostsze i można się wiele dowiedzieć. Zachęcamy do udziału we wszelkich procesach konsultacyjnych.
Aktualnie Zarząd Infrastruktury Miejskiej prowadzi konsultacje dotyczące przebudowy ul. Wiejskiej. Natomiast od 28 stycznia mieszkańcy będą mogli zgłaszać uwagi do propozycji nazwy skweru przy ul. Grodzkiej. Pod dyskusje poddana zostanie propozycja nadania mu imienia Krzysztofa Komedy. Szczegółowe informacje o aktualnych konsultacjach są publikowane na internetowej stronie miasta. (opr. rkh)