Praca trzech oddziałów słupskiego szpitala została ograniczona ze względu na wykrycie zakażenia koronawirusem u pracowników oraz pacjentów. Jednocześnie w placówce ciągle trwają szczepienia grupy „0”, a także przygotowania do szczepień dla przedstawicieli grupy „1”.
Zakażenie koronawirusem potwierdzono u pacjentów oraz personelu oddziałów chirurgii ogólnej, chirurgii onkologicznej oraz kardiologii. W związku z tym zarząd szpitala zdecydował o zamknięciu dwóch oddziałów i częściowym ograniczeniu funkcjonowania kardiologii.
– Ograniczenie polega na tym, że oddział nie wykonuje zabiegów planowych, natomiast działa w węższym zakresie – informuje Marcin Prusak, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Miedzy innymi rehabilitacja kardiologiczna nadal jest czynna. Planujemy, że sytuacja wróci do normy od najbliższego poniedziałku, czyli 18 stycznia. Dodatkowo została zawieszona działalność oddziału chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej. To z powodu zachorowań zarówno wśród personelu jak i pacjentów. W tej sytuacji oddział ten wykonuje tylko zabiegi ratujące życie. Jego działalność jest zawieszona do odwołania.
Jednocześnie w szpitalu trwają szczepienia przedstawicieli grupy „0”. Personel placówki w większości został już zaszczepiony. Aktualnie temu procesowi zostają poddani pracownicy zewnętrznych przychodni i aptek.
– Zaszczepiliśmy około 900 naszych pracowników oczywiście pierwszą dawką – mówi Marcin Prusak. – Mamy zgłoszonych ponad tysiąc. Mamy też zgłoszenia około 1.800 pracowników podmiotów medycznych z regionu. Szczepienia wciąż trwają i rozkręcają się. Mamy około stu zaszczepionych z zewnętrznych placówek medycznych. Natomiast co szczepień grupy „1”, czyli seniorów, służb mundurowych i nauczycieli, to jak wiadomo rejestracja ma się zacząć od 15 stycznia, a szczepienia od 25 stycznia. Takie są przymiarki. W naszym szpitalu szczepienia grupy „1” zaczną się albo od 1 lutego, albo od 8 lutego. Wszystko zależy od tego, jak szybko uda nam się zaszczepić tę grupę „0”, bo najpierw musimy zakończyć szczepienie personelu medycznego, by przystąpić do szczepień w grupie pierwszej.
W pierwszym tygodniu szczepień słupski szpital otrzymał 300 dawek szczepionki, w drugim tygodniu 360 dawek, a w trzecim 450 dawek. Zarząd szpitala przewiduje, że w kolejnych tygodniach dostawy szczepionek utrzymają się na poziomie 450 dawek, co pozwoli przystąpić do szczepienia grupy „1” na początku lutego. (opr. rkh)