Policjanci z słupskiej komendy podsumowali miniony rok w zakresie działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki temu narzędziu zgłoszono aż 1.800 nieprawidłowości, którymi zajęli się mundurowi.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to portal pozwalający anonimowo zgłosić sytuacje uważane przez mieszkańców za niebezpieczne. Narzędzie umożliwia też wskazanie miejsca, na które służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Teraz policjanci słupskiej komendy posumowali rok pracy z tym instrumentem.
– W minionym roku słupscy policjanci odnotowali 1.807 zgłoszeń na Krajowej mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, z tego potwierdzonych było 750. To aż 41 procent. Liczby te pokazują, że mieszkańcy dobrze znają narzędzie, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i korzystają z możliwości komunikacji z policją za pomocą internetu. Funkcjonariusze każdorazowo sprawdzają zgłoszenia i reagują na nieprawidłowości. Zdecydowana reakcja policjantów doprowadziła do potwierdzenia i wyeliminowania ponad 50 procent zagrożeń, a pozostałe naniesione zgłoszenia podlegają stałym kontrolom – informuje sierż. sztab. Monika Sadurska, oficer prasowy KMP w Słupsku.
Najczęściej zgłoszenia nanoszone na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa dotyczą aktów wandalizmu, dzikich wysypisk śmieci oraz nieprawidłowości w ruchu drogowym.
– Dokładnie mówiąc, często chodzi o nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości czy złą organizację ruchu drogowego – mówi Monika Sadurska. – My zachęcamy wszystkich do korzystania z tego narzędzia, zarówno z poziomu komputera, jak i aplikacji instalowanej na urządzeniach mobilnych. Dzięki współpracy mieszkańców z policjantami osiągamy wymierne efekty zmierzające do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.
Warto pamiętać, że mapa nie służy do zgłaszania pilnych interwencji policji. W takich przypadkach należy dzwonić pod numer alarmowy 112. (opr. jwb)