Podczas lutowej sesji Rady Miejskiej w Słupsku rozpatrywany będzie projekt uchwały dotyczącej przekształcenia funkcji dotychczasowej izby wytrzeźwień. Nowa placówka nadal będzie się zajmować osobami z problemami alkoholowymi, ale będzie tam też ogrzewalnia i dzienny dom pomocy dla bezdomnych z problemami alkoholowymi.
Miasto przygotowuje się do przekształcenia Słupskiego Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, czyli izby wytrzeźwień. O potrzebie reorganizacji placówki ratusz informował już jakiś czas temu. Między innymi wspominano o problemie sprostania obowiązującym przepisom. Zgodnie z ustawą w ośrodku musi dyżurować lekarz, tymczasem z zapewnieniem wyspecjalizowanej kadry medycznej jest duży kłopot. Radni zajmą się projektem uchwały dotyczącym zmianami w funkcjonowaniu izby podczas lutowej sesji.
– Teraz możemy znaleźć tylko projekt uchwały, który zapowiada likwidację SORPA. Dzieje się tak z punktu formalnego, ponieważ chcielibyśmy przekazać funkcjonowanie tego podmiotu i realizację usług, które SORPA prowadzi, organizacji pozarządowej – informuje Monika Rapacewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Słupsku. – Dla miasta i dla wszystkich, którzy korzystają z takiego punktu – a wiemy, że zdarzają się osoby, które potrzebują wsparcia – jest to korzystne, ponieważ nie tylko prowadzona będzie funkcja tzw. izby wytrzeźwień, ale dodatkowo organizacja pozarządowa, która przejęłaby całość, prowadziłaby także całodobowo ogrzewalnię oraz placówkę o charakterze wsparcia dziennego dla osób bezdomnych potrzebujących schronienia.
W miejsce dotychczasowej placówki ma pojawić się Ośrodek Pomocy Osobom Nietrzeźwym. Urząd przekonuje, że za pomysłem przekształcenia Słupskiego Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych stoi poszerzenie usług. Dodatkowo organizacja, która przejęłaby placówkę, będzie mogła starać się o pozyskiwanie środków ze źródeł zewnętrznych.
– Teraz tylko pytanie, czy radni przychylą się do takiej propozycji. Ponieważ to dopiero projekt uchwały, więc radni będą decydować, czy zgodzą się na takie rozwiązanie, czy też nie. Dodatkowo zachęcamy także mieszkańców, aby wypowiedzieli się, co myślą na ten temat, ponieważ do 11 lutego można zgłaszać swoje uwagi w ramach konsultacji społecznych – mówi rzecznik Urzędu Miejskiego w Słupsku.
Magistrat jest już przygotowany na ewentualne przyjęcie uchwały przez radę i podpisanie umowy z organizacją pozarządową. Urząd przeprowadził już postępowanie konkursowe, w którym wybrano MONAR jako podmiot prowadzący. (opr. jwb)